A Brexit rossz. Sem két éve, sem most nem tudok mást mondani.
Rossz a briteknek, mert sok évnyi – mai állás szerint akár évtizedes– átmeneti állapotot hoz, ami nem jó sem a brit gazdaságnak, sem a brit társadalomnak – és egyébként nem jó a brit politikának sem, lásd a bukdácsoló konzervatívok és a náluk is zavarodottabb Munkáspárt belső meghasonlottságát a Brexit témájában.
Rossz az EU-nak, mert mégis csak Európa egyik történelmi nagyhatalma száll ki (khm, legalábbis akar kiszállni) a közösség építéséből, aki ugyan mindig is a fényes elkülönülésre épített – de aki egyúttal mindig a színen termett, amikor a kontinentális Európán belül zavar támadt az erő egyensúlyában.
Egy britek nélküli EU-ban a most éppen nagyon szövetséges francia-német kettős hatalom ereje érvényesül, de mint tudjuk, a háromlábú szék a legstabilabb, és sokkal jobb lenne a kiegyensúlyozó harmadik nagyhatalmat is a házon belül, nem pedig házon kívül (esetleg a ház falához lekötözve) tudni.
A Brexit rossz nekünk, magyaroknak, Magyarországnak is.
A tovább lebegtetett Brexit okozta társadalmi bizonytalanságot és feszültséget sok Nagy-Britanniában dolgozó magyar is érzi, és sokan számot vetnek azzal, hogy a szigetországban vagy máshol – esetleg újra itthon – képzelik-e el a jövőjüket.
Nagy-Britannia kiválásávalMagyarország és más kelet-közép-európai országok is az egyik legjobb szövetségüket veszítik el akkor, amikor az európai erőegyensúly biztosítására – esetünkben mondjuk a regionális német gazdasági és ezzel járó politikai túlhatalom ellensúlyozására – volna szükség, most vagy a jövőben. A brit ellensúly nélkül hatalmasat erősödik Párizs és Brüsszel a sok kisebb uniós tagállammal szemben, és ennek már látszódnak is a jelei.
Továbbá: Nagy-Britannia eredendően konzervatív berendezkedése, az angol politikum utópiákkal és légvárépítésekkel szembeni hagyományos szkepszise – különösen, ha a konzervatívok vannak hatalmon, még ha épp eléggé bukdácsolva is – jól jön egy mindenkori magyar jobboldali, konzervatív kormánynak, amikor francia, német, skandináv vagy brüsszelita gyökerű társadalommérnökösködő tendenciákkal igyekszik felvenni a harcot.