„Ma Kolozsváron jártam a Collegium Iuridicum nevet viselő csodaszép jogász szakkollégium átadóján, amely az alapítók szándéka szerint az erdélyi jogász elitképzés új fellegvára lesz. A köszöntő beszéd alább olvasható.
»Tisztelt Püspök Úr, tisztelt Rektor Urak, tisztelt világi és egyházi elöljárók! Tisztelt jogász kollégák és hallgatók!
A mai erőszakolt egyenlősítésre törekvő világunkban nem illendő és nem népszerű róla beszélni, de ettől még igaz: minden népnek van saját karaktere. Idegenből hozott szóval ezt identitásnak is nevezzük, de még mindig sokkal szebb, ha az eredeti magyar kifejezést használjuk: önazonosság. Minden népnek van tehát egy karaktere akkor, ha önmagával azonos. Nem tautológia ez, hanem értelmes gondolat, hiszen az derül ki belőle, hogy akkor van kontúrunk és kiterjedésünk, ha önmagunkat adjuk.
Ugyanúgy van az embereknél, mint a nemzeteknél: akkor tudunk önmagunk lenni, ha ismerjük születésünk körülményeit, eredetünket, a helyet, ahol felnövünk és élünk, a környezetünket, az erényeinket és a hibáinkat. Egy mondattal: tehát ismerjük mindazt, ami azzá tesz minket, ami vagyunk. Ugyanúgy, mint minden embernek, minden nemzetnek van karaktere, amely a születés körülményeiből, eredetből, helyből, környezetből, valamint az erényekből és hibákból következik.
Így van ez a magyar nemzetnél is.
Hála égnek, a magyar karakterről szóló műveknek se szeri, se száma. Hadd idézzek egyet!
Babits Mihály mondja A magyar jellemről című művében, hogy mi vagyunk azok, akik a „fülemüle füttyét is pöröljük”. Szintén ő teszi fel a kérdést, hogy „melyek a magyar történelmi viselkedés vezérlő csillagai”? „Az elvek fontossága és a jogfolytonosság!” – válaszolja. „S ki a legjellegzetesebb magyar politikus?” „Deák Ferenc” – hangzik a verdikt.
A magyar tehát jogász nemzet.
Ahogy Mikó Imre – aki itt nyugszik a Házsongárdon – mondta: „történelmi alkotmányunk az, amit a törvényekből a nép vérébe átment, s ennélfogva alkotmányos érzékünk nemzeti öntudatunk fokmérője is”.
A jogászlét tehát nálunk nemcsak foglalkozás, hanem nemzeti karakter ügye is.