A Magyarországon működő külföldi egyetemek általában magyar szervezeten keresztül foglalkoztatják tanáraikat. A CEU is így jár el, megfelelve a magyarországi jogszabályi követelményeknek, adó és járulékfizetési kötelezettségeknek. Ez a konstrukció a külföldi egyetemek és a magyar állam számára is praktikus, már csak azért is, mert megkönnyíti, hogy az alkalmazottak adója a magyar államhoz folyjon be. Más modellre való áttérésre vonatkozó javaslatot még nem kaptunk, és miután nyilvánvalóan káros lenne mindenki számára, megfosztva a magyar költségvetést egy jelentős összegtől, így nem is számítunk rá. Ha viszont a jelenlegi modell a követendő, akkor el kellene felejteni a »CEU-nak nincsenek tanárai” jellegű butaságokat.
A propagandasajtó múlt heti újítása a Bard College azon épületének bemutatása volt, melyben az egyenlőtlenségeket kutató szakirányú továbbképzésünk programja működik. A probléma az volt, hogy az épület kicsi. És ezt egyesek »leleplezésként« prezentálták be, figyelmen kívül hagyva olyan apróságokat, mint hogy az épületet mi mutattuk meg a magyar kormányküldöttségnek, vagy hogy a CEU-nak hozzáférése van a Bard több mint 70 épületéhez.
De miért és mihez is kellene ennél nagyobb épület? A CEU 27 éves történetében soha nem tanított Amerikában. Ebben hasonlít több tucat másik, nagy presztízsű, egyetemre. Ezen egyetemek mindegyike amerikai, hiszen az amerikai jelleget nem az határozza meg, hogy hol tanít az intézmény, hanem hogy hova lett bejegyezve, milyen rendszerben tanít és honnan kapta akkreditációját. Az az elvárás, hogy Amerikában tanítsunk teljesen értelmetlen, hiszen annak Magyarország semmilyen hasznát nem látja. Mégis kénytelenek voltunk komolyan venni a törvény elvárását, mely szerint »felsőoktatási képzést« kell működtetnünk New York államban, és komolyan vettük a jogászok és a magyar köztársasági elnök azon értelmezését, hogy ezt egy amerikai egyetemmel való együttműködés keretében is megtehetjük. Csak hónapjaink voltak a feladat megoldására, mára mégis működik a képzés, az amerikai hatóságok által elismerten. Erre most egyesek az épület méretéről, az épület körüli fű minőségéről kezdenek beszélni… Komolyan attól lesznek boldogok a magyar politikusok, ha az amerikai gyep gondozására fordítjuk a pénzünket ahelyett, hogy a magyarországi oktatást támogatnánk vele? És már senkit nem érdekel, hogy mi áll a törvényben?