Teljesen átalakult Európa: Orbán, Macron és Meloni is egy célt szeretne elérni
A Bloomberg szerint a legjobb helyzetben a magyar miniszterelnök van.
Ha december 31-ig nincs meg az engedély, akkor a kifutó amerikai képzéseit a CEU befejezheti Magyarországon, a magyar egyetem meg tovább működhet.
„Azt állítja, hogy a CEU-nál pattog a labda?
A dokumentumok benyújtásának feltétele, hogy létrejöjjön a New York állam és a magyar állam közötti megállapodás. E diplomáciai aktus után be lehet nyújtani a dokumentumokat. Ezután majd az OH eldönti, mi legyen.
Visszatértünk ugyanoda: ha az amerikai képzések elmennek Bécsbe, akkor ezzel veszít Magyarország, vagy sem?
Szerintem nem veszít, hiszen van egy jól működő, Magyarországon akkreditált egyetem, amelynek vannak hallgatói. A CEU sok mindent megtehetett volna, de nem tett meg.
A CEU szerint ők mindenre nyitottak, de a kormány nem ad visszajelzést, mit kell még tenniük.
Azért álságos ez a történet, mert amit a CEU most Bécsben csinál, megtehette volna Magyarországon is. Az osztrák felsőoktatási törvény nem annyira liberális, mint a magyar. Az a törvény nem hagyja, hogy az amerikai akkreditációját odahozzák, és aszerint tanítsanak, hanem fel kell építeniük egy új képzést. Miért nem tette meg ezt Magyarországon? Miért nem alakította át az amerikai képzéseit a magyar szabályoknak megfelelően? De várjuk meg, mi lesz, mert az, hogy van egy épület, még nem jelent képzést. Nézzük majd meg, jövő ilyenkor hány hallgatója lesz a CEU-nak Bécsben.
Akkor megint van valami, amit az érintettek nem jól értelmeznek. Ők ugyanis azt mondják, hogy nem máshol szeretnének campust, Budapesten maradnának.
Itt is fognak maradni.
Ha nincs államközi megállapodás, nem fognak.
Következetesek vagyunk: ha december 31-ig nincs meg az engedély, akkor a kifutó amerikai képzéseit a CEU befejezheti Magyarországon, a magyar egyetem meg tovább működhet.”