Nincs igazi konzervativizmus Magyarországon – ki más állítaná ezt, mint maga Vajda Mihály, az igazi konzervativizmus szakértője, aki egyben újra lesajnálja a vidéket a 168 Órának adott interjújában. Szerinte „konzervatívok nem lehetnek szegény emberek. A szegények, ha a politika iránt érdeklődnek, populisták vagy baloldaliak lesznek. Az újgazdagok is inkább radikálisok, mintsem konzervatívak. Nem csak Magyarországról beszélek, a konzervativizmus mindenütt kimegy a divatból. Nincs ország, ahol a választókat meg lehetne győzni arról, hogy létezik egy képzett, jómódú társadalmi csoport, amely a világ dolgait lelkiismeretesen és hozzáértőn igazgatja”.
Vajda megismétli egyszer már kifejtett jobbágymentalitás-elméletét, mely szerint „a falu népe már nem foglalkozik mezőgazdasággal. Utolsó »háziállata« a 132 csatornán sugárzó lapostévé. Ha néha megfordulok falun, mindig azt kérdem önmagamtól, miből élhetnek ezek az emberek. A politikához való viszonyuk azonban változatlan. A közügyekbe beleszólni nem jó, nem is illik. Ha ehhez tartják magukat, nem eshet bántódásuk. Ez az, amit jobbágymentalitásnak mondunk”.
Nos, egyszer már kiemeleztük Vajda Mihály torz vidék-képét, s a nagyvázsonyi polgármester most is frappáns választ adott rá, meghívva őt egy hétvégi dőzsölésre.
Ugyanakkor van itt még hozzászólnivaló.
Vajda Mihály ugyanis nem csak a vidéket nem ismeri, hanem a várost és a fővárost sem, meg a konzervativizmust sem, szóval semmit a saját körein kívül. Hogy az utolsó háziállat a lapostévé (kicsit képzavaros hasonlat, hahaha), az ugyanis nem épp vidékspecifikus jelenség, sőt talán még társadalmi rétegre és végzettségre sem lehet specifikálni. Egyébként rengeteg helyen van még háziszárnyas, tyúk például, esetleg nyúl, szóval kisebb állato meg kiskert. Szarvasmarha, disznó, kecske és nagyobb földek, azok tényleg egyre kevesebbeknek vannak.
Na de kérem, nem arról volt szó, hogy a progresszió ebbe az irányba visz,
reggel földművelés, délután olvasás, este szórakozás, mindenkinek, marxi alapokon?
Meg hogy hagyjuk a munka romantikus agrárius-ipari felfogását? Hogy a termelői munka a múlté, jön ide az innováció, valamelyik falu határában lesz a Facebook fejlesztőközpontja?