Földünk egyre jelentősebb része válik lassan lakhatatlanná. A migrációs nyomás ezzel párhuzamosan fokozódik, egyenes arányban azzal, ahogy a klíma változásainak köszönhetően egyre nagyobb területek válnak emberi életre alkalmatlanná. Elfogy az ivóvíz, lehetetlenné válik a termőföldek öntözése, illetve a megtermelt gabona egy jelentős hányadát a klímaváltozás miatt elszaporodó rovarok emésztik fel.
Az éhínség és a szomjúság éppen elegendő indok arra, hogy nagy tömegek nyakukba vegyék a világot és élhetőbb területre költözzenek. A háborúk, a helyi konfliktusok még inkább ráerősítenek az elvándorlási kényszerre.
A köztudatban az él, hogy jórészt a nyílt háborúk sújtotta régiók lakói indulnak neki a világnak, azonban a szegény afrikai országok lakói hatványozottan nagyobb számban terveznek nekivágni az Európába vezető útnak, akkor is, ha úgy-ahogy béke honol az adott országban. Az eltávozási vágy pedig egyre erősödik. India térségéből és a Közel-Keletről is újabb milliók keresnek majd maguknak élhető lakhelyet.
A világ szegény népessége ugyanis el nem ítélhető módon élhetőbb lakhelyre vágyik.
A migrációs válság a gyarmattartók felelőtlenségének és az éghajlati változások okozta problémák eredménye.
A gyarmattartók egy nap összecsomagoltak, majd magukra hagyták az addig megnyomorítottakat. Ennek nyomán társadalmi válságok sora bontakozott ki. Igazságtalanul mért határok, ebből eredő etnikai és vallási konfliktusok, az egykori gyarmati területek folytatólagos gazdasági kihasználása ágyazott meg annak, hogy ma százmillók kelnek útra, hogy a fejlett világban boldoguljanak. Részt kívánnak abból a sok jóból, amit részint az ő országaik kincseiből és emberanyagának munkáján keresztül szerzett meg a Nyugat.
A régi gyarmattartó országok mai napig megtartották gazdasági befolyásukat egykori területeiken, a problémás részeket, mint a közoktatást, egészségügyet, általában az ország megszervezését jellemzően nagyvonalúan a helyeikre hagyták. Úgy lettek egyik napról a másikra urai saját országuknak a gyarmati időkben alávetettek, hogy addig a legtöbb helyen semmilyen beleszólásuk nem volt az irányításba. A nehezen boldoguló országok pedig kedvező terepet nyújtanak arra, hogy a terült korábbi gazdáinak gazdasági érdekei ne sérüljenek. Fegyveres erővel éppen akkora rendet tartanak fenn, amennyit a saját érdekeik szerint szükségesnek tartanak.