Miközben a kormány az indentitásunk megerősítését célzó kultúrpolitikát hangoztat, a közkulturális dolgozók ebből nagyon keveset éreznek.
„Miközben a jelenlegi kormány az indentitásunk, hagyományaink, meglévő közösségeink megerősítését célzó kultúrpolitikát hangoztat, a közkulturális dolgozók (könyvtárasok, múzeumi dolgozók, levéltárosok, közművelődési szakemberek) ebből nagyon keveset éreznek. Ágazatunkban nem történt meg az életpályamodell bevezetése, az átfogó bérrendezés. A közkulturális ágazatban dolgozók nagy részét épp ezért pozitívan érinti a bruttó 180.500 forintos garantált bérminimum, és ne legyünk igazságtalanok az ágazatban dolgozókat a 15 százalékos kulturális illetménypótlék is segíti, ami havi 10 000–50 000 forintot jelent. Ezzel szerencsés esetben kicsivel több, mint bruttó kétszázezer forintot kereshet egy diplomás kulturális szakember. Kézhez a legtöbben 140-150 ezer forint körül kaphatnak, vagy valamivel kevesebbet.
Hogy plasztikus legyen a dolog, és ne más kollégát hozzam esetlegesen nehéz helyzetbe, vegyük a saját példámat! Közművelődési szakemberként rendelkezem egy szakirányú főiskolai, egy szintén szakirányú egyetemi szintű diplomával (utóbbi amúgy kitüntetéses), valamint egy nem szakirányú egyetemi képesítéssel. Ezek mellett 3 kulturális területhez kapcsolódó OKJ-s végzettséggel (ezek nem számítanak a közalkalmazotti előmenetelbe, csak jelzem, mert nagyon sok kolléga hozzám hasonlóan rengeteget tanul, hogy naprakész, sokrétű és alapos tudással rendelkezzen), számos akkreditált szakirányú tanfolyami végzettséggel, valamint két középfokú nyelvvizsgával bírok. 11 éve dolgozom a közművelődésben. Fizetésemnek még így sem sikerült meghaladnia a garantált bérminimumot. Arra először 4 év múlva lesz lehetőségem a fizetési osztályon felfelé haladva (igaz akkor is csak 7 ezer forinttal lesz több fizetésem, mint a jelenlegi bérminimum), vagy egy doktori fokozat megszerzésével, amely szintén legalább 4 év.”