Polgárok védelmében

2018. augusztus 11. 09:41

Mi is a baj Prőhle Gergellyel? Külső meggondolásoktól függetlenül nagy, osztatlan egésznek tartja a magyar kultúrát.

2018. augusztus 11. 09:41
Oplatka András
HVG

„Prőhle Gergely, meglehet, nem szorul védelemre. Lelkiismerete előtt ellengendő nyugalmat nyújthat neki a tény, hogy heves támadások érik mind népi-plebejus oldalról (nevezzük így), mind balliberális részről (nevezzük így). Az eset azonban túlmutat önmagán, a liberális-konzervatív polgárról szól, maradék helyéről a magyar közéletben. (Óh, ezek a kikerülhetetlen címkék, óh, szegény mindenestül kiátkozott liberalizmus, miközben büszkén hivatkozunk a liberális Széchenyire és Kossuthra, Deákra és Eötvösre.)

Mi is a baj Prőhle Gergellyel? Külső meggondolásoktól függetlenül nagy, osztatlan egésznek tartja a magyar kultúrát. A »Magyar Idők«-ben ezért aztán a fejére olvassák, hogy az általa vezetett Petőfi Irodalmi Múzeum rendezvényeinek vendégeit nem szigorú politikai kritériumok alapján válogatja meg, hogy ott – Uram bocsá’ – esetenként nem kormányhű szerző is szót kap. Holott ugye »ránk szavaztak«, amiért is »jogunkban áll« nem csak a parlamentben, hanem a kultúrában is fölényes többséget alkotni. Járul pedig ehhez a nyomósnak szánt érv, hogy a Múzeum a kormány pénzét költi. Így követve a dzsentri logikáját, miszerint a banda annak a nótáját húzza, aki egy százast nyomott a prímás kezébe. A hasonlat mindehhez még sántít is, hiszen a kormány nem a saját zsebébe nyúl, hanem az adófizetők pénzét költi. Révai József pedig, annak idején a kultúra állami kisajátításának ideológusa ma talán mégsem lehet immár példakép.”

 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vakfolt
2018. augusztus 13. 12:28
"Mi is a baj Prőhle Gergellyel? Külső meggondolásoktól függetlenül nagy, osztatlan egésznek tartja a magyar kultúrát. A »Magyar Idők«-ben ezért aztán a fejére olvassák, hogy az általa vezetett Petőfi Irodalmi Múzeum rendezvényeinek vendégeit nem szigorú politikai kritériumok alapján válogatja meg, hogy ott – Uram bocsá’ – esetenként nem kormányhű szerző is szót kap." Itt van a kutya elásva, hogy ez az észfasz (nevezzük így) először kiforgatja, majd beleköt abba, hogy mi a probléma. Nagyon fos módon tolja a csikicsukit a szavakkal: ha egy retkes libsi hazaáruló (nevezzük így) beszél elítélően Magyarországról, akkor szerinte csak jogosan (nevezzük így) a kormányt bírálja, és ez valójában csak politika. Aha. Arról van szó kedves András, hogy felvetődött az, hogyha egy embert a Magyar Állam támogat, akkor annak rossz szava ne legyen, vagy ne fogadja el a zsozsót. Mert a kettő együtt ízléstelen és erkölcstelen. Mondjuk pont ez a két fogalom, ami egy balhibbantnak ábszolúte semmit sem mond.
matykox
2018. augusztus 12. 22:20
Kérem, nekem már csak 1 kérdésem van: Mennyiért éri meg Oplatka úrnak, hogy hülyét csinál magából?
szervita
2018. augusztus 12. 18:46
Oplatka, megnéztem az impresszumot, ennyi tökéletesen elég. A HVG-n csak szar jön és te sem vagy kivétel.
kérdés
2018. augusztus 12. 13:05
Engem inkább az árokugratásra emlékeztet ez a munkásság, nem az ároktemetésre....gyerekkoromban még árok volt az út szélén, színcápást játszottunk nap mint nap. Egy beállt az árokba, háttal a sorfalnak, a többiek felsorakoztak az árok szélén. Mondott egy szint, akinek a ruháján volt olyan szín, az átsétálhatott a túloldalra büntetlenül, akin nem volt, annak ugornia kellett, de úgy, hogy a cápa el ne kapja. Akit elkapott, az lett a következő cápa.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!