Nézzük a szikár tényeket: vasárnap időközi választást tartottak Budapest nyolcadik kerületében, miután a korábbi polgármester, Kocsis Máté a kormánypárt frakcióvezetője lett. Ellenzéki oldalról MSZP-s, DK-s, LMP-s és egy visszalépés révén „passzív” jobbikos támogatással Győri Péter, függetlennek titulált jelölt szállt ringbe, míg a Fidesz-KDNP Sára Botond korábbi alpolgármestert indította. (A pontosság kedvéért: a Munkáspárt kötelességtudóan szintén képviseltette magát, de ahogy sejteni lehetett, jelöltje nem szólhatott bele érdemben a választási küzdelmekbe.)
A valamivel több mint 23 százalékos részvétel mellett tartott voksoláson majdnem kétharmados Fidesz-győzelem született: Sára Botond 62 százalékkal vette át a polgármesteri pálcát, Győri Péter 37 százalékával szemben. Idáig a tények. Tanulságos mindemellett, hogyan interpretálta ezt az egyértelmű vereséget ellenzéki média.
Pontosan úgy tette ugyanis, ahogyan az várható volt az elmúlt hetek tükrében: kevés kivételtől eltekintve
önkritika nélkül, az ellenzékre jellemző kifogáskereső, önfelmentő-relativizáló narratívával.
A még mindig legolvasottabb portálnak számító Index sokáig mínuszos hírként szerepeltette a választási eredményt, a cikkben pedig látványos infografikákkal igyekezett érzékeltetni, hogy az alacsony részvétel mellett szinte jelentéktelen a nagyarányú győzelem. Ez különösen annak tükrében visszás, hogy előtte fontosnak és az ellenzék, illetve a kormány erőviszonyát meghatározónak titulálták a voksolást.
A 24.hu totális érdektelenségről ír a napközbeni jelentések nyomán, korábban ugyanakkor kiemelten foglalkozott a választásokkal, elsősorban Győri Péter gondolatainak adva teret. A HVG is számos cikket szentelt a témának, elismerve azt is, hogy mennyire fontos és szimbolikus jelentőségű ez a helyi összecsapás: „az ellenzék tekint origóként Hódmezővásárhelyre, a Fidesz is tanult az ott elkövetett hibákból.” Az eredményekről foglalkozó összeállításban azonban a csekély érdeklődést és a fideszes kampány vélt agresszivitását domborították ki.
A legkorrektebb helyzetértékelést a Győri Pétert korábban foggal-körömmel védő 444 adta, kiemelve, hogy az összefogás sikerreceptjéről is szólt a választás, de konklúzióként mégis azt rögzítve, miszerint: „A rendkívül alacsony részvétel is teljes fásultságra utal.”