Mi baja egy konzervatívnak a kormánnyal?

2018. július 02. 19:44

Újdonságnak számít a konzervatív értelmiségiek célkeresztbe kerülése.

2018. július 02. 19:44
Balázs Zoltán
Heti Válasz

„A jelenlegi kormánykurzus finoman szólva is gyanakvással tekint az úgynevezett értelmiségre. A fő vád – ahogy a civil szervezetekkel szemben is – a politikába való illetéktelen (?) beavatkozás. A téma amúgy ősrégi, és már kissé unalmas is. Ami újdonságnak számít, az a konzervatív értelmiségiek célkeresztbe kerülése.

Tény, hogy a konzervatívok hosszú időn át maguk is többek között azért bírálták kedvenc ellenfeleiket, az egalitárius-moralista liberálisokat és a racionalista-szcientista szocialistákat, mert félreértik a politikát, a félreértés miatt pedig rosszul kormányoznak. A félreértést pedig valójában a liberális és a szocialista értelmiség (értsd: a politikáról fecsegő, de abban részt nem vevő elit) kényszeríti rá a politikusokra. Konkrétabban: a klasszikus marxista-szocialista politika a marxizmus tantételeire épült, amelyeket a tudomány ugyebár végérvényesen igazolt. Nem volt politikus, akinek nem kellett ezekhez igazodnia; vagy legalábbis saját politikáját az egyedül tudományos világnézet keretei között igazolnia. Ennek a politikának a napja leáldozott. De helyére benyomult a liberális értelmiség, amelynek fő élő-és lelőhelye az akadémiai, kulturális és médiavilág. Ez az értelmiség, úgymond, mindenféle erkölcsi tanok és doktrínák alapján elő kívánja írni a kormányoknak, hogy milyen törvényeket hozzanak. A konzervatívok ezt a hozzáállást és a belőle olykor valóban masszívan áradó felsőbbrendűséget, ahogy írtam, régóta bírálják.

Akkor most mi a bajuk? Miért nem dőlnek hátra, amikor a liberális értelmiségnek is bealkonyult, és már egyszerűen nincs sportértéke az erről írott tízezredik flekknek? Miért nem vonulnak vissza – a mór megtette a kötelességét –, s hagyják a politikát a politikusokra? Vagy ha nagyon nem bírják ki, miért nem állnak be politikai propagandistának? (Akarom mondani: harcosnak?)

Több okból sem. Először is, a konzervatív tényleg úgy gondolja, hogy a politikához legjobban a politikus ért. Csakhogy demokratikus rezsimekben minden választópolgár eleve politikus. Még az értelmiség is, ha akarja, ha nem. Másodszor maguk a politikusok igénylik – nem is ritkán – a világnézeti támogatást. Mert még ők is gondolkodnak, ha akarnak, ha nem. Harmadszor, s ez a legfontosabb ok, a konzervatív tényleg komolyan veszi, hogy nem az ő dolga a politika, föltéve, hogy a politika fő feladata a kormányzás. De éppen ezért úgy gondolja, hogy a politika nem mindenekfelett való, s a kormányzás nem mindenben illetékes. Ha az volna, akkor a politika maga vonná be az értelmiséget olyasmibe, ami nem rá tartozik.

Ezért a konzervatív a politika védelmében védi a politikán kívüli világot, beleértve az emberek személyes autonómiáját, szabadságát, közösségeit, erkölcsi és szellemi felelősségét. Védi a kormányzat és a kormányzás autonómiáját: ezt azonban csak úgy teheti meg, ha annak határait védi. Ha szükséges, önmagától.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 72 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
brekker
2018. július 04. 15:30
Ha karikatúrát kéne készíteni az igazikonzervatívról, ez a faszi lehetne hozzá a mérce, a komolyan megtámasztott állával és messzirenéző okos tekintetével.
márami
2018. július 04. 12:41
Nagyon jó írás. Fel kellene tenni a kérdést, hogy mennyire nevezhető konzervatívnak egy olyan kormány, amelyik nem tartja tiszteletben az egyének, közösségek autonómiáját, szabadságát, és amelyik totalizálja a politikát (a többség diktatúrájává téve azt). A régivágású kereszténydemokrácia, amiről Orbán beszélt, az orbáni rezsim szöges ellentéte. Tiszteletben tartja az egyéni-közösségi autonómiákat, korlátokat szab a totális hatalomnak, nem avatkozik be ott, ahol nincs illetékessége.
xoltan
2018. július 03. 22:41
Amugy, ha a cikk irojanak ujdonsag a dolog, akkor valami alternativ dimenzioban toltotte az elmult par evet. Mehet itt a vita, hogy konzervativ vagy alkonzervativ. A kormany es a fidesz csak ket kategoriat ismer. Mi es ok. Aki barmi kritikat megfogalmaz, aki nyilvanosan akar csak kerdest tesz fel az mar az ok kategoria. Aki nincs veluk, az ellenuk van. Ennyi.
catalina9
2018. július 03. 14:23
ez a cikk miről szól?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!