Marcus Antonius: „A rossz, mit ember tesz, túléli őt; a jó gyakorta sírba száll vele”
Viszolygással olvastam tegnap, hogy Lovas István halálhírére egyesek pezsgőt bontottak a Facebookon, elátkozták, sőt, egy füst alatt gyorsan mások halálát is igényelték legott. Vártam ezért egy napot, amíg lelohadnak a rossz kedélyek.
Nekem volt vele történetem, ami tele volt nézeti konfliktusokkal, de sikerült ezeken túllépnünk. Nem lettünk cimborák, és nem is akartuk átprogramozni egymást, csak tudomásul vettük a másik integritását. Nem igaz az, hogy nem érdekelték az ellenérvek, feltéve, ha azok alaposak voltak. Nem egyszer hallottam tőle, hogy "Hát igen, tényleg. Jó, hogy mondod."
Együtt dolgoznunk is sikerült ezen az alapon, újságíróképzési projektben és műsorokban is, közös internetes platformon is. A sugárzásmérőnk magasra szökött olykor, de végül nem halt bele senki. Mert ezek szavak, csak szavak, amikkel szembe lehet állítani más szavakat. Csak csinálni kell.
Tudását, olvasottságát, nyelvi magabiztosságát csak megemlítem, mert az már szinte közhely, ha róla esik szó.
Ijesztő volt. Nagyon nehéz volt vele eséllyel vitába szállni, nem is vállalkoztak rá túl sokan, és inkább elintézték azzal, hogy ő csak egy szellemi martalóc, aki párbajképtelen. Ezzel teljesen átengedték neki a harci újságírás terepét, pedig szerette volna, ha valaki szembe jön vele a főutca másik végéről.
A máig elhullámzó hatású Véralgebrát a Népszabadságnak kínálta fel közlésre, nem saját lapjának. Utóbbi esetben rá lehetett volna legyinteni, hogy az csak egy periférikus újság, ami nem érdemel figyelmet. Így viszont általános vitát gerjesztett, amit érdemes visszamenőleg újra áttekinteni.
A cikk átment Eötvös Pál főszerkesztő és a megkérdőjelezhetetlen integritású Bossányi Katalin szűrőjén, akik megértették, hogy a fontos dolgokról vitatkozni kell, nem pedig csak közölni. Rettentő bírálatokat kaptak a publikálásért, Katinak a beosztása is bánta, de ők (és mellettük még Tamás Ervin) észrevették, hogy nem lehet úgy átszökdécselni a demokrácia buktatóin, hogy nem beszéljük meg a múltunk legfontosabb tényezőit, és hogy ennek a legnagyobb olvasottságú lapban kell megtörténnie. A cikk bevezetőjében közölték súlyos fenntartásaikat, de közzétették. (update: balközép értelmiségiek egy jókora csoportja tiltakozását fejezte ki egy nyilvános nyilatkozatban, mások az újságban való publikálás bojkottját lengették be. Megjegyzem, hogy akadt olyan aláíró, aki nem is hallott a tiltakozásról, de rátették a nevét, mert úgy gondolták, hogy biztos egyet fog vele érteni.)