Ragaszkodunk a tudományos kutatás szabadságához

2018. június 26. 21:18

Az MTA ragaszkodik a Magyarország Alaptörvénye „Szabadság és felelősség” fejezetének X. cikkében foglalt jogok érvényesüléséhez, azaz a tudományos kutatás szabadságához.

2018. június 26. 21:18
MTA
MTA

„Június 26-án folytatódtak a tárgyalások a Magyar Tudományos Akadémia és az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetői között.

Erről Lovász László, az MTA elnöke még aznap tájékoztatta az MTA Elnökségét (az Elnökség két közgyűlés között az MTA legfőbb döntéshozó testülete, tagjai az Akadémia választott vezetői: az elnök, a főtitkár, a főtitkárhelyettes és a három alelnök, valamint a 11 tudományos osztály elnöke). Az elnökségi ülésen jelen voltak az MTA kutatóintézet-hálózatának vezetői is.

Az MTA álláspontja szerint a keddi tárgyaláson kismértékű közeledés történt az MTA és az ITM között. Az MTA vezetői folytatják a tárgyalásokat az ITM-mel (várhatóan még ezen a héten), és Palkovics miniszter úr kérésére alternatív javaslatot fogalmaznak meg a költségvetéssel kapcsolatban.

Az MTA és az ITM egyetért abban, hogy el kell különíteni a hazai költségvetésben rendelkezésre álló kutatási és innovációs forrásokat. Továbbá a tudományos kutatásokon belül el kell különíteni a kiválósági kutatásokat, azaz a felfedező jellegű alapkutatásokat a célzott kutatásoktól. Továbbra is vita van a felek között az MTA kutatóintézet-hálózatának fenntartásáról (minimum 17,1 milliárd forint), amelynek az MTA-fejezetben támogatásként való biztosítása elengedhetetlen. Az MTA a hazai felfedező kutatások legfontosabb és legeredményesebb központja.

Az elnökségi ülésen az Elnökség a következő, egyhangú határozatot hozta: az Elnökség fenntartja korábbi 31/2018 (VI.15) határozatát, valamint további tárgyalások folytatására hatalmazza fel az elnököt és az MTA választott vezetőit.

A korábbi határozat szerint az MTA ragaszkodik a Magyarország Alaptörvénye „Szabadság és felelősség” fejezetének X. cikkében foglalt jogok érvényesüléséhez, azaz a tudományos kutatás szabadságához és az MTA köztestület és intézményei közfeladat-ellátás során szükséges működésbeli függetlenségének megtartásához (a teljes határozat itt olvasható).

A kutatóhálózat vezetőinek álláspontja

Az elnökségi ülésen ismertette álláspontját az Akadémiai Kutatóintézetek Vezetőinek Tanácsa (AKVT) is. Ez a testület a kutatóközpontok főigazgatóiból és a kutatóintézetek igazgatóiból, valamint a támogatott kutatócsoportok öt képviselőjéből áll. Az AKVT-nek is az az álláspontja, hogy a kutatóhálózat fenntartását biztosító támogatásoknak továbbra is az MTA kezelésében kell maradnia.

Nemzetközi támogatás az Akadémiának

Kedden az Európai Tudományos Akadémiák Szövetsége (All European Academies, ALLEA) nyílt levélben fordult Palkovics László innovációs és technológiai miniszterhez, amelyben kiáll a Magyar Tudományos Akadémia autonómiája és pénzügyi függetlensége mellett.

Sierd Cloetingh, az Academia Europaea elnöke és Ole H. Petersen, az Academia Europaea alelnöke szintén nyílt levelet írt Palkovics Lászlónak, melyben biztosítja a Magyar Tudományos Akadémiát a támogatásáról.

Költségvetési tervezéssel kapcsolatos tájékoztatás

Az MTA Titkársága a költségvetési tervezés során a korábbi egyeztetésekkel ellentétes költségvetési törvényi előterjesztéssel kapcsolatban arról tájékoztatta Pénzügyminisztériumot, hogy az MTA költségvetési fejezet véglegesnek javasolt támogatási keretszámairól folyamatban vannak a tárgyalások az Innovációs és Technológiai Minisztériummal. A támogatás kétharmados nagyságrendű átcsoportosításával az MTA vezetői nem értenek egyet. Ezért, és mert a változtatás egyelőre jogszabállyal alá nem támasztott, az MTA elnöke nem írta, nem írhatta alá a javasolt keretszámokat, valamint a tárgyalás alatt álló átcsoportosítás fejezeti indokolása sem készülhetett el.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 69 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
teljesenertelmetlen
2018. június 28. 07:52
Csak hogy tudjuk, miről beszélgetünk: A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) működésének központi támogatására 56,1 milliárd forintot irányoz elő a törvényjavaslat, a tervezett saját bevétele 44 milliárd forintot tesz ki. Az MTA kutatóközpontjainak működésére 32 milliárd, fejlesztésekre, beruházásokra mintegy 1,7 milliárd forintot szánnak. Az MTA Agrártudományi Kutatóközpont fejlesztésére 1,1 milliárd forintot irányoz elő a költségvetési tervezet, amelynek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatalra vonatkozó fejeztében további 3 milliárd forint szerepel a kutatóközpont fejlesztéséhez kapcsolódó beruházások támogatása címen. Tudományos könyv- és folyóirat-kiadás támogatására 153 millió forint juthat. Ezen felül az Innovációs és Technológiai Minisztérium fejezetben az MTA kutatóhálózatának támogatására 20,1 milliárd forint szerepel. Ugyanitt az akadémiai kiválósági programok támogatására 3,5 milliárd, kutatói pályázatokra 1,8 milliárd, kutatási kiválóság támogatásra 12,6 milliárd forintot irányoznak elő. A kutatási és fejlesztési feladatok között Európai Uniós és hazai kutatóintézeti pályázatok támogatására 694 millió, infrastruktúra-fejlesztésre, felújításokra 1,8 milliárd forintot költhetnek. Itt nagyon komoly ingyenélő ellenzéki siserehad eltartásáról van szó (lásd TGM, Heller), és ezt védik annyira a "kutatók" és "professzorok".
kiss.istvan770
2018. június 27. 14:38
Az elszámoltatás minden területen elmaradt. Az MTA-ból is el kellett volna távolítani az MSZMP pártkatonákat. Ugyanúgy mint a bíróságokon, a már bent lévők határozzák meg az új tagokat, ennek automatikus következménye, hogy ha a takarítás elmarad, akkor még 100 év múlva is ballibbant lesz az akadémia. Kötelező rendet tenni legalább a társadalom tudományok terén! Marxistákat a kukába! Az MTA az adófizetők pénzéből működik, ezért a választott kormányzatnak nem csak joga, de kötelessége meghatározni, hogy mire mennyit költenek. Alapkutatásokra is szükség van, de elsősorban a gazdaságban felhasználható innovációra van szüksége az országnak, ha utol akarjuk érni a nyugati gazdaságot, erre kell a legtöbb pénzt fordítani.
puszika
2018. június 27. 11:45
Csak idő kérdése . Alá fogja írni!!
lofejazagyban
2018. június 27. 07:31
a dolog ott kezdődött, amikor az LMBTQ mozgalom bejutott az egyetemekre és azóta _tudományként_ ismerik el :(
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!