Nincs kulturális diktatúra!

2018. május 03. 14:56

Magyarország tekintélynövekedésében bizony része van nagyon sok mindenkinek, függetlenül attól, hogy szereti-e az aktuális kormányzatot vagy sem.

2018. május 03. 14:56
Prőhle Gergely
Magyar Idők

„Nehéz volna azt állítani, hogy az elmúlt nyolc év kormányzati politikája a nemzetközi porondon az olcsó népszerűséget kereste volna. Helyesen, hisz valóban vannak elvek és döntések, amelyekért ki kell állni, amelyeket meg kell védeni. Az is természetes, hogy vannak olyan külföldi írók, akik nyilvánosan is kritizálják a magyar kormányt, mint tette ezt ­Daniel ­Kehlmann, az idei budapesti könyvfesztivál világhírű német vendége is.

Ilyenkor fontos csak igazán, hogy a kritikus személyesen is átélje a hazai viszonyokat. Érdemes vele beszélgetni, némely félreértést eloszlatni, hisz tudjuk jól: épp a német sajtó szokott a leginkább előítéletesen írni az Orbán-kormányról.

A vita persze nem mindig hálás feladat.

E sorok írójának számos alkalommal nyílt lehetősége arra, hogy idegen nyelven, élő egyenes adásban, valós ellenfelekkel vitázva többmilliós nézősereg előtt próbálja megértetni a külvilággal, hogy Magyarország milyen jó hely. Remélem, hogy ez hasznosabb volt mindnyájunknak, mint amikor mások hazai pályán és baráti sajtóban árnyékbokszolva, listákat és véleménycikkeket fabrikálva állnak ki az ország vélt javáért. Magyarország sokféle elképzelés és értékrend mentén lett ilyen érdekes és izgalmas.

Ezt a sokféleséget nem rombolni kellene hol az egyik, hol a másik oldal diktatúráját vizio­nálva, hanem inkább megelégedéssel, polgári magabiztossággal és nagyvonalúsággal lenne érdemes figyelni, hogy milyen ütemben nő – kulturális területen különösen – az ország vonzereje és tekintélye. És elismerni, hogy e tekintélynövekedésben bizony része van nagyon sok mindenkinek, függetlenül attól, hogy szereti-e az aktuális kormányzatot vagy sem.

Szakács Árpád Kinek a kulturális diktatúrája? című cikksorozatának IV. részében (Magyar Idők, április 26.) a nemrég zárult budapesti könyvfesztivál tapasztalataiból kiindulva igyekszik tovább mélyíteni az árkot az amúgy is két táborra szakadt magyar univerzumban, nagy magabiztossággal sorolva a kormánnyal nem szimpatizálók bűnlajstromát, vagy egész egyszerűen csak listázva azokat, akik szerinte nem hívei a nemzeti együttműködés rendszerének.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Esvány
2018. május 04. 17:18
A sok mellébeszélés között elsikkadni látszik a lényeg: "Prőhle Gergely 2017. január óta vezeti az intézményt, amelynek működése azóta több milliárd forintjába kerül a magyar államnak. A szervezet kulturális programjaiban megdöbbentő aránytalanságokat tapasztalhatunk. Mintha egy balliberális kifizetőműhely lenne az intézmény. Az egymást túllicitáló hangadók, miközben rettegéseikkel megtöltik a magyarországi és a nemzetközi sajtót, addig kényelmesen besétálnak a PIM épületébe jó pénzért fellépni. Ismerjük el, igazán méltatlan lenne korgó gyomorral szidni Magyarországot." És akkor Prőhle úr, aki megcáfolni nem tudja a fentieket, de jön azzal a hazugsággal, hogy "nincs kulturális diktatúra". Hát akkor mi van?
nyugalom
2018. május 04. 14:00
Diktatúra: Sváby et. és társai szövegét olvasva???? Sváby halmaz milyen etalon?
Antigoné
2018. május 04. 09:52
Csípje meg a kánya ezt a sok értetlen kommentelőt!
kata56
2018. május 03. 23:57
Prőhléről jutott eszembe: A Katolikus rádiót is bizony lenyúlták ám ballibék... Zorán, Konc Zsuzsa, Grecsó krisztián stb stb ömlenek folyamatosan belőle. Nem akartam hinni a fülemnek, mert én még a Juhász Judit-féle katolikus rádiót hallgattam korábban. Most meg ömlik belőle a ballib. Eszem megáll.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!