Folyton arra panaszkodik az európai politikai elit, hogy felütötte a fejét a populizmus, és hatásvadász politikusok csábítják el a szavazóikat. Reakcióként mégsem önkritikát gyakorolnak, hanem pontosan azokat a vesztes taktikákat erőltetik tovább, amelyek ide vezettek.
Szinte minden európai országban megfigyelhető, hogy a hagyományos jobb- és balközép pártok támogatottsága csökken. Ennek legfőbb oka, hogy
az emberek úgy érzik, elveszítették a kapcsolatot azokkal a politikai erőkkel, amiket korábban támogattak,
a választott politikusaik már nem figyelnek oda rájuk.
A politikai elit is érzékeli ezeket a folyamatokat, érzi a változást, mégsem képes releváns választ adni erre a helyzetre. Az olasz kormányalakítás körül kialakult mizéria ékes példája annak, hogy mennyire nem tudja kezelni az elit a nép elfordulását a hagyományos politikától.
Sergio Mattarella olasz elnök egymagában akadályozta meg, hogy a demokratikusan megválasztott pártok kormányt alakítsanak.
Úgy tűnik, azok, akik a demokráciát a populizmustól féltik, maguk nem értik a demokrácia lényegét. A népuralom lényege ugyanis abban áll, hogy a választók bármilyen döntést hozhatnak. Rosszat is, jót is. Az esetleges rossz döntéseket pedig azért viseljük el, hogy egyetlen uralkodó elit se feledkezhessen el soha teljesen arról, hogy az egyszerű embereket, a társadalom többségét képviselje, és figyelembe vegye szükségleteiket.
Vannak a demokráciának gyengéi, de hatalmas előnye az a biztonság, amit a rendszeresen megtartott parlamenti választások jelentenek.
Mindenkor meg van az embereknek a lehetőségük, hogy kiszabaduljanak egy olyan uralom alól, ami nem veszi figyelembe az akaratukat. Ezért a biztonságért cserébe vállaljuk azt, hogy néha a többség olyan döntést hozhat, ami később esetleg tévedésnek bizonyul. A Brexit és Trump megválasztása ebből a szempontból a tökéletes példa. Egyik sem nevezhető minden szempontból jó döntésnek, mégis visszaadták az embereknek a demokráciába vetett hitet. Hiszen olyan eredmény született ezeken a voksolásokon, ami teljesen ellentétes volt a mindenhatónak vélt média- és politikai elit, valamint a pénzügyi világ vágyaival.
Olaszországban azonban most a népakaratot felülírta egyetlen politikus elképzelése. Sokat olvasni mostanában arról, hogy a technokrata európai politikai elit sietve, kétségbeesetten igyekszik biztosítani pozícióját, és keresztülvinni akaratát, mert a következő európai parlamenti választásokon nem nekik áll a zászló és nagy vereségre számítanak. Normális esetben finoman próbálnák népszerűtlen intézkedéseiket elbújtatni. Most azonban erre nincs idő.