Csizmadia Ervin
Miért olyan a mai jobboldal, amilyen?
Az „én könyvem”, amelyből mindez megtudható
Szokták mondani emberek, hogy ha egy lakatlan szigetre kerülnének, a Bibliát vinnék magukkal. Nyilván mert annyira egyetemes, annyira átfogó, hogy belőle minden kiolvasható, és a rögmagányba kényszerült ember nem csak vigaszra találna, de menten a világ közepének is érezné magát.
De ha egy merész ugrással máris azt kérdezzük: mit vinnénk magunkkal, ha elvonulnánk, hogy megértsük és megírjuk a magyar jobboldal helyzetjelentését, akkor már korántsem lenne olyan egyszerű a helyzet.
Biztos vannak, akik Magyar Bálint szellemi termékét, a maffiaállamos trilógiát vinnék magukkal, vagy épp Ungváry Rudolf „fasiszta mutációs” alkotásait. És sorolhatnánk vég nélkül, hogy a Fidesz értelmezői milyen könyveket és tanulmányokat csapnának a hónuk alá.
Nincs okom bántani őket ezért. Ők is épp olyan megfigyelői a politikának, mint én, ők is látnak, amit látnak, és a látottakból tapasztalatokat szűrnek le. De szabadjon annyit megjegyeznem: a forgalomban lévő Fidesz-értelmezések – félek – a lakatlan sziget emberének kíváncsiságát sem töltenék be. Merthogy (ismét csak bocsánat) semmit nem magyaráznak meg.
Ezért hát elmondom, mi lenne az én „egy könyvem”.
Nos, Joó Tibor: 1940-ben írott, A magyar nacionalizmus című műve lenne az. És azt is elmondom, miért ez. Azért, mert ennél áttetszőbben másnál nem láttam megvilágítani egy történelmi folyamatot, s e folyamaton belül egy állandóságot.
Kezdjük a folyamattal. A folyamat Magyarországnak a nyugati kultúrkörbe való bekapcsolódása, sőt integrálódása. A szerző szépen leírja, mit jelentett ez, s hogy Magyarország István király óta európai ország, és törekszik is arra, hogy az legyen. Az állandóság viszont az, hogy miközben Magyarország európaizálódik, mindig megmarad nomádnak.
A szerző azt állítja, hogy nincs még egy olyan ország, amelyben ez a kettősség meglenne, és igaza is van. Ebből a kevert konstrukcióból következik továbbá a nemzetfogalom speciális jellege. a magyar nemzetfogalom nem olyan, mint a nyugati. A magyar nemzetfogalom a birodalom-fogalom része, míg a nyugatiban a nemzet önálló entitás.