Birkák országa

2018. március 27. 20:04

És ha még a juhok viszonylag egyszerű kérdéskörét sem lehet úgy megoldani, hogy az lehetőleg minél szélesebb társadalmi elvárásnak megfeleljen, akkor ugyan miként lehetne ennél jóval súlyosabb – gazdasági, nemzetiségi, szociális – problémákra méltányos megoldást találni?

2018. március 27. 20:04
Mózes László
Háromszék

„Ennek ellenére tízmillió juh országa, birkák otthona vagyunk. Ez azt is jelenti, hogy a mintegy 19 millió lakos mindegyikére jut majdnem egy fél gyapjas bégető, ami statisztikailag igen hangzatos. Mégis, e nagy populáció sem elegendő a belföldi igények ellátására, bégetőink inkább külföldre kerülnek, exportálják azokat. A mezőgazdasági, gazdasági szempontokkal ellenkező a természetvédők érvelése, akik kifogásolják, hogy a jámbor háziállatok kíméletlenül legelnek le mindent, tarolják a védett területeket, a nyájak és a kutyák sokasodása számos problémát okoz. Társítva ezt a mértéktelen erdőirtással, csökken a medvék élettere, s ez részben magyarázhatja, miért oly gyakoriak a medvék a lakott települések környékén. Nem jelentéktelen az sem, hogy természetszerető emberek már alig találnak olyan talpalatnyi zöld területet, ahol ne legelészne jókora nyáj, s bizony, hiába jó a gyaloglás, a szaladás és a kerékpározás, ha megvadult juhászkutyák veszélyeztetik az érintettek testi épségét. Erre egyik legbeszédesebb példánk sepsiszentgyörgyi: az Olt mellett, egykori kikapcsolódást szolgáló zöldövezetben oly megszokottá vált a juhnyájak jelenléte, mint húsvétkor a locsolóversike. De az ország büszkeségeként emlegetett, komoly idegenforgalmi vonzerővel bíró Kárpátok bércein sem jobb a helyzet, a legelésző juhok mindenütt fontosabbak, mint a turisták.

Birkák országa vagyunk. Más súlyos ügyekhez képest ez apróság, de nincs rendjén, hogy e téren is ellentmondások, érdekek feszülnek egymásnak, mi több, úgy vagyunk a birkák országa, hogy e ténynek valójában igen kevesen látják a hasznát. Az állattartók a maguk problémái miatt elégedetlenek, a természetvédők, vadgazdálkodással foglalkozók is háborognak, s aki pedig nem szeretne mást, csupán hazai juhhúst vásárolni, az is mérgelődik, hogy a tízmilliós állomány ellenére sem teheti meg. És ha még a juhok viszonylag egyszerű kérdéskörét sem lehet úgy megoldani, hogy az lehetőleg minél szélesebb társadalmi elvárásnak megfeleljen, akkor ugyan miként lehetne ennél jóval súlyosabb – gazdasági, nemzetiségi, szociális – problémákra méltányos megoldást találni?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sztd
2018. március 29. 08:53
Szerintem arról van szó, hogy a birkakérdés túl nagy, és ehhez képest tűl jelentéktelen feladatot jelent. Pl. valószínű, hogy a 10 millió juhot nem robotok terelik, így az állomány leépítése egyértelműen gazdasági problémákat okoz (munkanélküliség, csökkenő export), míg a haszna (növekvő turizmus, természetvédelem) sokára jönne meg, kérdéses lenne, és másokat érintene. A kedvezményezettek még nem biztos, hogy léteznek, a leendő károsultak viszont nagyon is láthatók. Kevés politikusról hallottam, aki egy aránylag kis méretű kényelmetlenségből darázsfészket akarna csinálni.
syphax
2018. március 29. 08:06
" Ha 'nagy leszek, MERCÉDES autót veszek. Gyöngyi NEM ÜLHET BELE Otthon a HELE!" (Weöres Sándor: Kisfiúk témáira)
syphax
2018. március 29. 08:01
"ÖCSI HÜLYE, GYÖNGYI HÜJE. CSAK ÉN VAGYOK OKOS. ÉNEKEM A SEGEMBE IS FELYEM VAN." (WEÖRES SÁNDOR: KISFIÚK TÉMÁIRA) P.s.: Engem ez a "birkázás" a fenti kis versikére emlékeztet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!