A közéleti sajtó és az ígéret földje (3.): Soros György Davosban és a Grateful Dead utazó cirkusza

2018. február 05. 16:33

Valami nagyon ártalmas és talán visszafordíthatatlan történik az emberi figyelemmel a digitális korban.

2018. február 05. 16:33
Tóth Szabolcs Töhötöm
Első leütés

„És akkor most vissza a jövőbe: forgassuk előre az idő kerekét, egészen ez év januárjáig, amikor is Soros György beszélt Davosban a pulpituson. Méghozzá arról, hogy nem jött be. Nem jött be ez az egész, vagy nem úgy jött be, ahogy ezt korábban a netguruk hirdették. Hogy olybá tűnik, a kibertér képzelt függetlensége nem hogy nem hatott a politikai szabadság irányába, hanem egyenesen azt veszélyeztető folyamatok indultak meg segítségével. Amely folyamatokat ráadásul a Soros által tekintélyelvűnek tekintett politikai rendszerek saját előnyükre fordítanak.

A Magyarországon a kormányzat által házimumusként bemutatott Soros január 25-én elmondott beszédében meglehetősen fontos észrevételeket tett: a Facebook és a Google hálózatait például monopolhelyzetben lévő közszolgáltatásnak nevezte, és szigorú szabályozásukat sürgette. Azaz a kibertér valamiféle kontrollját tartotta kívánatosnak Barlow látomásával szembehelyezkedve. Beszélt arról is, amit már ebben a sorozatban is ecseteltem: az emberi figyelem szétzilálására épülő gazdasági modellről.

Valami nagyon ártalmas és talán visszafordíthatatlan történik az emberi figyelemmel a digitális korban. Nem csupán a figyelem elvonásáról vagy függőségről van szó; a közösségimédia-vállalatok arra ösztönzik az embereket, hogy feladják autonómiájukat. Az emberek figyelmét alakító hatalom egyre inkább pár vállalat kezében összpontosul. Komolyan tenni kell azért, hogy érvényre juttassuk, illetve megvédjük azt, amit John Stuart Mill »a gondolkodás szabadságának« hívott. Megvan a lehetősége annak, hogyha egyszer ezt elveszítjük, azok, akik a digitális korban nőnek fel, csak nehezen tudják visszaszerezni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2018. február 05. 18:19
Sorosnak a közjóért való aggódása azért olyan nagyon nem hiteles. Ő még csak nem is valaki vállalkozó, hanem tőzsdespekuláns. Ott pedig úgy lehet sok pénzt keresni, hogy valakik mások sok pénzt veszítenek.
Akitlosz
2018. február 05. 18:14
A hatalom nem vállalatok kezében összpontosul, hanem a hatalmon lévő politikusok kezében. Legalábbis formailag és jogilag. Olyan törvényt hoznak,a milyent csak akarnak. Aztán, hogy miylen törvényeket hoznak, kiknek az előnyére illetve kiknek a hátrányára az már másik kérdés. A politikus sem ellensége a saját zsebének. De erről sem a vállalatok tehetnek. A tényleg a piacról élő magánvállalat egyszerűen rá van kényszerítve arra, hogy hatékony legyen. Különben nem lesz hosszú életű. Ellentétben ugye az állammal. Amelynél nem sokat számít, hogy nem haétkony. Akkor legfeljebb úajbb adókat vet ki és emel me,g pénzt nyomtat magának illetve hitelt vesz fel, amit sohasem fizet vissza. Ezeket az államon kivül viszont más nem teheti meg.
balbako_
2018. február 05. 17:18
Ez a Soros a világ összes gondját orvosolni akarja, vagy csak mélyíteni szándékozik azokat. Szerintem ez utóbbi.
Büdöskomcsik
2018. február 05. 16:54
" Soros január 25-én elmondott beszédében ...: a Facebook és a Google hálózatait például monopolhelyzetben lévő közszolgáltatásnak nevezte, és szigorú szabályozásukat sürgette" Milyen minőségben? Ő a világ apukája?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!