Ismét bejárta a hír a hazai sajtót, hogy komoly értéktárgyak tűntek el a Liszt Ferenc Reptéren feladott vagy oda érkező csomagokból. Korábban egyes államok nagykövetségei figyelmeztetést adtak közre arra nézve, hogy a budapesti reptéren fokozottan veszélyeztetett minden, feladott poggyászban utaztatott értéktárgy.
Babos Tímea minapi esete azonban még inkább ráirányította a figyelmet a helyzet tarthatatlanságára. Az Index egy cikke részletesen leírja, hogyan válik szervezetten lehetségessé a feladott csomagok módszeres fosztogatása. Az írás olyan benyomást kelt, mintha elkerülhetetlen sorscsapásról volna szó, melyet kénytelenek vagyunk elviselni.
Az igazság ezzel szemben az, hogy a reptéri lopások tömeges jelensége
egyszerre jelzés, jellemzés, és figyelemfelhívás a mai magyar társadalom állapotára, feladatára nézve.
Az ügyben azért ragadtam tollat és papírt, mert utazásaim során újra meg újra engem is elért a fosztogatók keze. Legutóbb Örményországból hazatérve tűnt el egy ezüst értéktárgy a feladott bőröndömből, de korábban is volt példa arra, hogy ajándék, családi emlék, háztartási kisgép vált kámforrá... Mivel nem túlságosan nagy értékekről van szó, az ember nyel egyet és visszatér napi feladataihoz. Jobban ránézve az ügyre azonban nehezen kerülhető el a felháborodás.
Jelzés értékű, hogy noha évek óta létezik ez a probléma, a hatóságok, a reptér kezelői nem képesek megszüntetni. Kormánytól, párttól függetlenül a jelenség makacsul fennmarad, miként az útszéli szemetelés országossá vált szokása…
Ezzel nagyon rossz bizonyítványt állítunk ki magunkról. A hozzánk érkező turistáknak ugyan csak kis részét érinti a jelenség – mivel a legtöbben nem helyeznek el értéktárgyat csomagjaikban –, ám mégis megdöbbentő, hogy az arra illetékesek képtelenek felszámolni a jelenséget. Oda kell figyelni arra is, hogy hozzám hasonlóan sok utazó nem tesz bejelentést, hanem megpróbál szó nélkül továbblépni –
s egyben elkönyvelni, hogy olyan országban járt, ahol a lopás mindennapos.
A jelenség régóta jellemző. A Bizottság Együttes régi nótája, amelyben visszatérően elhangzott a sor: „Korrupt vagyok és hazudós…” elsősorban a Kádár-kor körülményeit volt hivatva leírni, de sajnos a helyzet ma sem sokkal különb… A reptéri lopások kapcsán nem virtusról, a legkevésbé sem identitásról, jófejségről van szó, hanem – köznapi korrupcióról. Ezt megerősíti a Magyar Idők cikke, amely még arról is tudni vél, hogy az egész reptéri logisztikát behálózó maffia szervezi a fosztogatásokat, amihez gyakorlatilag a reptér vezetéséig kellene vizsgálódni.