Korunk gazdaságtanának alapja – Egy rektor naplója I.

2018. február 04. 09:36

A munkamegosztás nem szüntethető meg, a rabszolgaság teljesen nem tűnik el, a szép új jövőt robot-gépek hozzák el.

2018. február 04. 09:36
Lánczi András
Lánczi András
Mandiner

Friedrich Wilhelm Nietzsche ezt írta a 19. század második felében a szocializmus felemelkedése láttán:

„Mivelhogy nagyok sok kemény és durva munka van, amit el kell végezni, ezért olyan emberek fennmaradását is biztosítani kell, akik ezt magukra vállalják, már amennyiben gépek ezt a munkát nem tudják megspórolni. Ha a munkásosztályba behatol a magasabb műveltség szükséglete és pallérozottsága, akkor ezt a munkát képtelen elvégezni többé anélkül, hogy aránytalanul nagy mértékben ne szenvedjen. Egy ennyire fejlett munkás szabadidőre törekszik és nem a munka megkönnyítését, hanem az attól való megszabadulást kívánja, azaz: a munkát valaki másra akarja ráterhelni. Talán elgondolható volna kívánságainak a kielégítése és barbár népességek Ázsiából és Afrikából való tömeges behozatala […]” (Pillantások a népek jelenébe és jövőjébe)

Három állítást fogalmaz meg a filozófus: a szocializmus összezavarja a munkamegosztás rendjét; a rabszolgatartást más felfogásban folytatni kénytelen az európai ember; ha lesznek gépek, az alantas munkák kiválthatók.

Ma is megfogalmazhatunk három állítást: a munkamegosztás nem szüntethető meg, a rabszolgaság teljesen nem tűnik el, a szép új jövőt robot-gépek hozzák el.

Korunk politikai gazdaságtana valahol ezeknél a kérdéseknél kezdődik.

Folyt. köv.

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szkeptikus
2018. február 06. 07:30
Olvasva a vitáitokat (Zolizolizoltan és Tehetetlen Dodo) eszembe jutott egy konferencián hallott előadás, ahol arról volt szó, hogy a "minőségi" és "mennyiségi" fogalom szóhasználat helyett helyesebb lenne "jól definiált" és "nem jól definiált" fogalom megkülönböztetést használni. Mert az intelligencia mint fogalom valószinűleg nincs olyan precízen definiálva, mint például a matematikában a folytonos függvény.
Agricola
2018. február 05. 09:24
"Ha a munkásosztályba behatol a magasabb műveltség szükséglete és pallérozottsága, akkor ezt a munkát képtelen elvégezni többé anélkül, hogy aránytalanul nagy mértékben ne szenvedjen. " Egy régi vicc a létező szocializmus idejéből ezt tömören így fejezte ki: MEGNŐSÜLT A SZOCIALIZMUS: ELVETTE A MUNKAKEDVET!
popzene
2018. február 04. 23:35
Na még az hiányzott, hogy ez a tolvaj párttitkár az élet fontos kérdéseiről kezdjen filozofálni.
Zsolt75
2018. február 04. 19:57
Arra azért kíváncsi lennék, hogy fognak a robotok fenntartható módon élelmet gyártani a tízévente milliárdos nagyságrendben növekvő emberiségnek...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!