Nagy felhajtást kapott Milo Yiannopoulos tervezett látogatásának híre, mely ugyan előre várható volt; a különös meglepetést azonban nem az ellenzéki orgánumok – vagy az Alfahír pálfordulása – okozta, hanem a jobboldali belharc, ami megindult az amerikai konzervativizmus (vagy inkább anti-progresszió) nehézágyúja kapcsán.
Az egy dolog, hogy a pedofília-vádat felhozták ellene. Milo szavai kétségkívül vállalhatatlanok voltak, de a vaskalapos hiszti sajnos itt nem állt meg. Különböző mértékig fontos emberektől megkapta a jobboldali szitokszótár összes jelzőjét: liberális, buzi és még zsidó is. Ráadásul ordenáré, elhülyüli a dekadenciát, és van képe viccesnek is lenni ezek mellett, miközben tudjuk, hogy idehaza csak ing-nyakkendőben lehet konzervatívnak lenni. (Annak is, mint alkalmi ruhának, megvan a helye és rendeltetése, de nem jó minden alkalomra).
A látogatás elhalasztása után nem is kéne többet foglalkozni a dologgal, ha nem ültek volna az unalmas, lúzer konzervativizmus prókátorai kéjes tort a Milo meghívása körül kialakult kormánypárti belharc felett. Nem feladatom elküldeni a búsba a progresszió léket kapott hajójának farvizén evező reakciós moráluszadékokat, hiszen ezt már elegen megtették. Maradjunk annyiban, hogy a belharc valóban rámutat néhány törésre a magyar jobboldalon: egyik oldalt nevezzük a régi jobboldalnak, a másikat pedig a magyar alt-lightnak, azaz kb. „könnyed alternatív jobbnak”.
Amióta az amerikai neonáci Richard Spencer felvállalta az alt-right jelzőt, azóta így nevezik magukat a faji felsőbbrendűséget és az antiszemitizmust elvető új jobboldaliak.
A töréspontok véleményem szerint idehaza három fő probléma körül csoportosulnak, melyek elég jól kivehetőek a Milóra szólt átkokból, s melyeken a magyar alt-light változtatna: a dzsenderdilihez való hozzáállás, a szalonzsidózás és a fiatalok felé nyitást kötő dohszag.
Milo kapitalizmusát kihagyom a sorból: a görög-brit aktivista piacpártisága szintúgy eltér a hazai konzervativizmus nézeteitől, de gazdasági téren a hazai jobboldal – sőt, voltaképpen az irreleváns Bokros Lajoson és Béndek Péteren kívül az egész politikai paletta – egységesen antikapitalista. Alábbiakban a töréspontok bemutatására, és a változás lehetőségeinek megvizsgálására teszek kísérletet.