Aki kicsit sűrűbben olvas angol nyelvű sajtót, esetleg eltöltött pár hónapot az Egyesült Államokban, az pontosan tudja, hogy a „boy”, mint megszólítás, teljesen bevett fordulat a mai napig, a hisztiző HVG-n és túlfeszülten lényeglátó, névtelen audiovizuális szakemberén kívül senkinek sem jut eszébe róla a rabszolgaság.
A pár évszázados időutazásra vonatkozó megjegyzés talán nem volt a legszerencsésebb, de egyébként a kulturális antropológusok simán inkább örülnének neki, és nem találnák dehonesztálónak; Afrikával amúgy sem vagyunk azonos kultúrkör és civilizáció.
Kétlem azt is, hogy G.M.-en és ismeretlen forrásán túl bárki is lekezelőnek, atyáskodónak érezné a Hungary Helps nevét.
A lap azt is kifogásolta, hogy miközben a kormány azt hangsúlyozza, hogy akik idejönnének, azokat helyben kell segíteni, aközben inkább a keresztényeket segíti, nem pedig akikről azt szeretné, hogy ott maradjanak hazájukban, s gyakran muzulmánok. Sőt, feltették azt a kérdést is: „Nem érzi-e diszkriminatívnak, hogy a kormány csak a keresztény menekültekre koncentrál, a muszlim országokból érkező menedékkérők bejutását lassítja a tranzitzóna területére?”
Nos, engem nagyjából nem érdekel, hogy ez diszkriminatív-e vagy sem. De van egy keresztény alapelv, amit úgy hívnak, hogy „a szeretet rendje”. Ez azt jelenti, hogy nem segíthetünk bárkinek, bárhol, bármikor, minden más szempontot nélkülözve, hanem ha lehetőségeink korlátozottak, akkor először a sajátjainkat kell segíteni. Nem segíthetek hajléktalanokon, amíg nem tudok enni adni a gyerekeimnek. Ezt a kört tágítva egy kormánynak elsősorban a saját népén kell segíteni, még tágabban pedig a saját kultúrköréhez közelebb állókon. Főleg, ha egyébként más kormányok nem koncentrálnak az üldözött keresztényekre, mert az nem túl korrekt politikailag. Ilyen szempontból az, hogy a magyar kormány a keresztényekre koncentrál, a nyugati hozzáállás kiegyensúlyozásaként is értelmezhető.