Hogyan lesz valaki utazó nagykövet 26 évesen?
Úgy, hogy felkérik rá! Bízom benne, hogy egy ilyen átfogó és szép feladatot, ami a Hungary Helps Program hazai és nemzetközi kommunikációját jelenti, segíteni tudják majd az ötleteim és a dinamizmusom. A magyar kormány összes nemzetközi fejlesztését és humanitárius segítségnyújtását egységesen megjelenítő programról beszélünk, ami Ausztrália kivételével az összes kontinensen jelen van. Rendkívüli lehetőség és rengeteg pozitív üzenet rejlik mindebben, amit szeretnék a lehető jobban megmutatni idehaza és a nagyvilágban egyaránt.
Nagyköveti pozícióját megelőzően a 777-nek is írt. Nem hiányzik önnek a 777-es munka?
A 777 is egy nagyon szép korszak volt az életemben. Keresztény emberként fontos volt számomra, hogy az írásaimban a hitemből kiindulva közelíthettem meg bizonyos, manapság könnyűnek egyáltalán nem számító társadalmi kérdést, lelki témát – vagy éppen ezekről kérdezhettem másokat. Nem is volt semmi probléma, de aztán megtörtént a felkérés a nagyköveti posztra, ami változást eredményezett. Van egyébként kapcsolódás bőven: elsőként készíthettem exkluzív nagyinterjút Henri Boulad egyiptomi jezsuita atyával, aki éppen akkor kapott magyar állampolgárságot, illetve egy hatalmas nagyelőadást szerveztünk az Erbílből hazánkba látogató Bashar Warda iraki káld katolikus érseknek. Az előadás végén a több, mint 500 résztvevővel átadtunk neki egy „Hungary supports Iraqi Christians” feliratú molinót, amely abban az iskolában lesz kiállítva, amely reményeim szerint hamarosan elkészül.
Egyelőre még nem sokat lehet tudni a Hungary Helpsről, elég szűkszavúak a róla szóló híradások. Mi is ez a program?
A Hungary Helps Program fogja össze az ország összes külföldhöz köthető fejlesztési és humanitárius projektjét. Egyben válasz korunk globális kríziseinek egyikére, a modern népvándorlásra.
Abban hiszünk, hogy a segítséget a problémák gyökeréhez, a válságrégiókba kell vinni
ahelyett, hogy tüneti kezelési végeznénk: például egy kontrollálatlan bevándorláspolitikával.
Milyen konkrét eredmények vannak eddig?
Az erbíli iskola már szóba került. Ez egy 120 millió forintos magyar állami hozzájárulással felépülő iskola lesz a város keresztény negyedében, ahova egyébként a tervek szerint muszlim diákok is fognak járni. Warda érsek kiváló érzékkel meglátta ebben a lehetőséget a következő generációk számára, hogy jobban megismerve egymást a békére törekedhessenek. Ne feledjük, ez egy keresztény részről tett gesztus egy olyan országban, ahol ők a muszlim többséggel szemben mindig is minimum másodrendű állampolgárokként éltek, de gyakran voltak kitéve a maihoz hasonló drámai üldözésnek. Szintén a régióban egy Tell-Aszkuf nevű településen Magyarország 580 millió forinttal finanszírozza a felújítási munkálatokat; ezt a várost az Iszlám Állam teljesen a földdel tette egyenlővé. A felújítást követően közel 1300 ember térhet vissza a lakhelyére. De még Iraknál maradva: Balog Zoltán miniszter úr május végén írt alá egy megállapodást az erbíli Szent József Kórházzal, amelynek így 145 millió forint értékben fedezzük a félévi gyógyszerszükségletét. Kiemelkedő összegekről beszélünk, amelyek közel-keleti viszonylatban négyszer-ötször annyit érnek, mintha Európában, például integrációs programokra költenénk. Ezen felül több, a térségben dolgozó segély- és civilszervezet munkáját is támogatja a kormány. Kapcsolódnak kezdeményezések menekülttáborokhoz is: Jordániában az egyik legnagyobb menekülttáborban például egy ifjúsági közösségi központ fejlesztését támogatjuk. De vannak sikeres magyar közreműködéssel létrejött projektek Afrikában, így Tanzániában, Kenyában vagy éppen Kongóban.