...ki a békét szereti...
A MAZSIHISZ lapjának, az Új életnek 2017. November 15-én megjelent 72. Évfolyam 21. Számának harmadik oldalán [1] található egy rövid (és kizárólagos) említés a Reformáció 500 éves évfordulójáról. A MAZSIHISZ lapjában a Reformációról, a kereszténység, és azon belül a magyar kereszténység harmadának meghatározó ünnepéről kizárólag két lutheri idézettel emlékeztek meg. Luther Márton két antiszemita nyilatkozatával.
Egy holokausztot túlélő rabbi, mint főszerkesztő által jegyzett Új életben nyilvánvalóan érthető a háttérben talán meghúzódó párhuzam gondolata a lutheri antiszemita vélemény, és a gyilkos vészkorszak zsidók millióit halálba taszító huszadik századi ideológia között. És ez szerintem is - sajnálatosan igaz.
De ezt a reformációval, illetve annak 500 éves történelmével és jelenével azonossá tenni többszörösen is súlyos hiba. A béke megteremtése egy zsidó számára az egyik legfontosabb erkölcsi kötelesség. A békére való törekvést hosszasan fel lehet lelni a zsidó vallási irodalomban a Tórától kezdve a Zsoltárokon át, a misnai és midrás forrásokon túl a további rabbinikus irodalomban is. A béke meghatározza a zsidóság lényegét, különös tekintettel a környezetére, azon népek iránt, akikkel együtt él.
Véleményem szerint a béke egyik ismérve az is, hogy a jót igyekszünk látni a másik emberben, másik csoportban, a jót keressük.
A társadalmi béke célja tehát megköveteli tőlünk, hogy – mint mindennek –, így a Reformációnak, illetve az elmúlt 500 évnek is a pozitív emlékeit értékeljük.
Luther Márton munkásságának, írásainak és lejegyzett beszédeinek, beszélgetéseinek csak egy része vált a lutheránus (evangélikus) teológia részévé, és azt nem formálta a lutheri antiszemitizmus.
A korai protestantizmus (XVI-XVII. szd.) készséggel nyitott volt a zsidó irodalom felé, amely nem csak az „ószövetségi” biblia revidiálását, hanem a rabbinikus irodalom egyes kiemelkedő műveinek átvételét és befogadását is jelentette – így például a fentebb is idézett „Atyák bölcs tanításai” és számos egyéb zsidó vallási irodalom (Johannes Leusden holland református teológus és Péchi Simon antitrinitárius és szombatos vallási vezető).