Az öntudatos Közép-Európa

2017. november 10. 17:34

Paradox módon ami Nyugat-Európában történt, arról nem csak Nyugat-Európa tehet.

2017. november 10. 17:34
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Magyar Idők

„De mi történt a Nyugattal, Nyugat-Európával az elmúlt évtizedekben?

Paradox módon ami Nyugat-Európában történt, arról nem csak Nyugat-Európa tehet. Voltak, és vannak erők, amelyek Európa átalakítását tűzték ki célul. Ezek a globális piac urai, akik kezdettől abban érdekeltek, hogy Európa meg­gyengüljön és elveszítse tartását. Mi adta Európa erejét és tartását, amivel ellen tudott állni egészen a nyolcvanas-kilencvenes évekig a globális piacnak, vagyis a mindent az útjából elsöpörni akaró profitéhségnek? Három dolog: a közjó iránt elkötelezett állam, a nemzettudat és a keresztényi, jézusi alapokon nyugvó erkölcs. Európa alapértékei, amelyek az ötvenes-hatvanas-hetvenes években csodálatos jólétet teremtettek Nyugat-Európában.

A globális piac ezeknek az alapértékeknek a megtörését egyfelől gazdasági válságot inspiráló konkrét lépésekkel indította el: gondoljunk a dollár aranyfedezetének megszüntetésére 1971-ben, illetve a hetvenes évek olajválságaira, amelyek létrehozták az úgynevezett petrodollárt.

Másfelől pedig eszmei mozgalmak beindításával támadta meg a globális elit a hagyományos európai értékeket. Ezen belül is két fő vonulatot kell említenünk. Az egyik a neoliberális gazdasági elmélet, amely fellépett a keynesiánus, a közjót előtérbe állító, aktív állami tevékenységre épülő szociális piacgazdasággal szemben, meghirdette a piac – a globális piac! – mindenhatóságát az állam felett, s a kilencvenes évekre elsöprő sikereket aratott. (Gondoljunk a washingtoni konszenzusra 1989-ből.) A másik vonulat a frankfurti iskolából elindult kulturális marxizmus, amelyet olyan értelmiségiek képviseltek, mint Theodor Adorno, Max Horkheimer, Walter Benjamin, Herbert Marcuse, Jürgen Habermas, de ide sorolható Lukács György is. Ők az értékek relativizmusát hirdették, minden hagyományt megkérdőjeleztek, s meg akarták szabadítani a nyugati embert minden izmustól, így a patriotizmustól, s természetesen a vallásosságtól is. A frankfurti iskola által képviselt értéktagadás, totális individualizmus először az Egyesült Államokat hódította meg, szellemi hátterét jelentette a ’68-as diáklázadásoknak Nyugat-Európában is (gondoljunk például Daniel Cohn-Benditre), s az ezredfordulóra kifordította önmagából Nyugat-Európát.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
voltospultos
2017. november 11. 10:20
A keresztény értékrend lehet, hogy nem a legjobb kifejezés, de érthető. Én se járok templomba, de nem várom el az asszonytól, hogy zsákot húzzon a fejére, mielőtt kimegy az utcára. Nem tartom követendőnek a teveinzertelők erőszakos fanatizmusát, a lusta dög buddhisták nihiljét, a gyíkagyú japánok ritualisztikus bohóckodását. Ja, hogy ezek más kultúrák, amik egyenértékűek az enyémmel? Legyen, de maradjon a seggén, kultúrálódjon ott, ahol van!
Pelso j.
2017. november 10. 21:37
"Három dolog: a közjó iránt elkötelezett állam, a nemzettudat és a keresztényi, jézusi alapokon nyugvó erkölcs. Európa alapértékei, amelyek az ötvenes-hatvanas-hetvenes években csodálatos jólétet teremtettek Nyugat-Európában." tompi, sz@r lehet olyan foglalkozást űzni, amelynek alapja az emberek hülyének nézése.
pakura_mester
2017. november 10. 20:39
Ok, majd együtt vigasztaljuk szegény nyugat-európaiakat, amikor nálunk keresnek menedéket :D Sokszor próbálták már beadni a magyaroknak, hogy mi csináljuk jól, és mindenki más a hülye. A magyarok minden egyes esetben elhitték. A történelem soha nem minket igazolt. Most sem lesz másként.
madarasi.abel
2017. november 10. 19:50
off: minek nevezzük azt az országot, ahol az ellenzéki plakát eltüntetését kormányhivatalnok dirigálja, és rendőr biztosítja? ez már az illiberácia, vagy lesz még jobb is? :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!