Míg Nyugaton virágzik a safe space, a sértődés újbaloldali kultúrája, addig Kelet-Európában a posztkommunizmus okozza azt a balliberális hiperérzékenységet, ami minden jobboldali megnyilvánulást valóságos traumaként él meg.
A tág értelemben vett baloldali értelmiség tagjai a kommunizmus alatt hozzászoktak a jobboldali ellenvetések hiányához és saját kulturális monopóliumuk kényelméhez. Megszokták, hogy az egyedüli ideológiai kihívást az jelenti, hogy miképp licitáljanak rá egymás baloldaliságára, így máig ez határozza meg a közélet „sokszínűségéről” alkotott sajátos elképzelésüket, amely szerint még mindig csak egyetlen lehetséges politikai narratíva lehetséges; a társadalmi egyenlőtlenségeket felszámoló haladás szükségszerűségének marxista dajkameséje. A pluralitás számukra ennek módozatait jelenti – mi mást is jelenthetne?
A vasfüggöny lebontását követő újrapozícionálás során a fenti hozzáállást kitűnően kezdték alkalmazni a liberalizmus igényeinek megfelelően.
A politikai rendszerváltozás nem rengette meg a baloldal ideológiai monopolhelyzetét, és továbbra sem voltak hajlandóak elviselni a jobboldal létezését.
A kognitív disszonancia állapotába zuhantak minden olyan tétova lépéstől, amelyet ellenfeleik tettek egy erős konzervatív tábor megalapozása felé. Még ma is kellemetlenül érzik magukat. Alig pár évtizede kellett kikászálódniuk a kádárizmus langyosan bugyogó mocsarából – teljesen érthető, ha fáznak a friss levegőn. Érthető, de semmire sem mentség.
Teljesen elfogadhatatlan az a baloldali hisztéria, ami a kétezres évektől meghatározza a magyar közéletet. Sosem volt több, mint egy elkényeztetett gyerek üvöltése, akinek azt kell átélnie, hogy a szomszéd gyerek is be merészel lépni a játszótér területére. Csak nem egy hintára, vagy egy homokozóra, hanem egy ország közéletének kizárólagos meghatározására formál igényt.
Amikor a konzervatívok szembesültek a posztkommunista baloldal zsarnoki igényeivel, kétféle hibát követtek el: egyrészt baloldali fogalmak, történeti, politikai narratívák alapján értelmezték a saját célkitűzéseiket, vagyis behódoltak; másrészt a baloldal ellenségképét magukra öltve csattogtatták a bakancsukat.