Orbán Viktor béketerve a nemzetközi figyelem középpontjában
Íme a nemzetközi visszhang Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin tárgyalásáról.
Ebben a légkörben Putyin gyakori budapesti fogadtatása és a paksi hosszú távú szerződés kétségbe vonja a magyar kormány NATO iránti elkötelezettségét.
„Ebben a légkörben Putyin gyakori budapesti fogadtatása és a paksi hosszú távú szerződés kétségbe vonja a magyar kormány NATO iránti elkötelezettségét. Ez a konklúzió nem most és nem tőlem, hanem Orbán Viktortól ered. Tíz évvel ezelőtt ő volt az, aki joggal kritizálta Gyurcsány Ferencet orosz orientációjáért. Megemlítem, hogy a Népszabadságban nyilvánosan támogattam akkor Orbán kritikáját.
Ma Gyurcsány az, aki ellenzékben az ellenzéki Orbánnal ért egyet. Moszkva helyett Brüsszel a cél, mondja; Európához igazodjunk. Kiállása dicséretreméltó, mert ezt a szavazók bizonytalansága közepette teszi. Ugyanis a magyar szavazók háromnegyede, megelőzve a térség másik hat országát, egy liberális, nyugati típusú demokráciát támogat egy tekintélyelvű rendszer ellenében. Ez biztató, de a Political Capital és a GLOBSEC új felmérése szerint 44 százalék (!) szimpatikusnak tartja Putyint. És az orosz diktátor népszerűbb Angela Merkelnél, a német demokrácia szabadon és többszörösen megválasztott, higgadt és humánus vezetőjénél.
Ez a pro-Putyin mentalitás szerfelett érthetetlen Amerikában – még Trump elnöksége idején is. Lehet, hogy Orbán egyszer eljut a Fehér Házba, de az űr a két szövetséges ország és különösen a két kormány között nem szűkül.”