„Az ellopott rendszerváltás”

2017. augusztus 21. 11:13

Ha el lett rontva valami, mondjuk ki kik rontották el. Akkor tudjuk majd befejezni a rendszerváltoztatást. Itt az ideje.

2017. augusztus 21. 11:13
Gottmayer Lea
Reflektor

„Amikor valaki a NER hetedik évében a mai közállapotokat kárhoztatja, elő-elő sejlik mindig egy toposz, egy eredendő bűn, a mindent befolyásoló hiba: az ellopott rendszerváltás.

Ez könnyű, sok szempontból használható magyarázat, hiszen a rendszerváltoztatás (a szóhasználatra mindjárt ki kell térni) senkinek sem váltotta be a hozzá fűződő reményeket. A kommunisták 1994-ben formálisan is visszakerültek a hatalomba, a revízió nem valósult meg, megyék kerültek strukturális munkanélküliség fogságába, a piac csak egy kiválasztott csoportnak lett szabad és a közélet huszadik századon alapuló hideg polgárháború fogságába esett.  Mára a szélsőjobbtól a liberálisokig egy valamiben ért egyet: a rendszerváltás befejezetlen, amit be kell fejezni.

(...)

Ahhoz, hogy befejezzük a rendszerváltoztatást el kell mondani, kik azok aki elrontották. Nem szabad tovább a kádári erkölcsi relativizmusban kikevert szürkével lefesteni az egész kilencvenes éveket, ahol kollektív minden bűn. Volt, aki az igazságtételi törvény ellen szavazott, volt, aki mellette. Volt, aki a reprivatizációt javasolta, volt, aki ellenezte. Voltak, akik elárulták a rendszerváltást, voltak, akik végig képviselték. Ha a Csurka dolgozatnak huszonöt év múlva van tanulsága, akkor az az, hogy összeesküvések helyett mondjunk értékítéletet a döntéshozókról. Ha el lett rontva valami, mondjuk ki kik rontották el. Akkor tudjuk majd befejezni a rendszerváltoztatást. Itt az ideje.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 71 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zsaturnuzs
2017. augusztus 21. 23:16
"Ahhoz, hogy befejezzük a rendszerváltoztatást el kell mondani, kik azok aki elrontották." Már megint a nevekkel kezdjük? Előbb azt kellene eldönteni, hogy 1) pontosan mi lett elrontva (már ebben is nehéz lesz elérni az egyetértést) 2) miképp lett elrontva (ez még nehezebb kérdés) 3) szándékos volt-e az elrontás, húzott-e hasznot belőle valaki és ha igen, akkor ki (itt már lehetetlen lesz a konszenzus elérése) 4) kit és hogyan lehet, kell felelősségre vonni (leginkább politikai felelősségrevonásról beszélhetünk). Kezdhetnénk a kisebb tételekkel, mert hamar kiderülne, kik akadályozzák ma is a rendszerváltás még mindig helrehozható hibáinak a kijavítását. Például az ügynöklisták és az ügynökök jelentéseinek nyilvánosságra hozatala lehetne az első lépés. Nem érhető el a listák teljessége, a jelentések többségét rég megsemmisítették? Ó, istenem... semmi nem tökéletes. De előrébb lépnénk a mostani helyzethez képest, ez egyértelmű. Aki ez ellen szavaz(ott) a képviselők közül, az egyértelműen vétkes a rendszerváltás befejezetlenségében. És nyomozni kellene (a nyilvánosság teljes bevonásával) a listák eddigi történetével kapcsolatban is. Ha sikertelen maradna a nyomozás, akkor is sok részlet kiderülne arról, kik a felelősök és mit követtek el.
Kup Lung
2017. augusztus 21. 22:05
1.Pártpolitikailag a SZADESZ-nek az MSZP kormányba való részvétele volt az rendszerváltás első szíven szúrása . Gyakorlatilag aki ellen létrejöttek azoknak feküdtek le. És ezt a volt kommunista - új libernyák kettős keresztet hordozzuk 94 óta . Már libernyákok is elismerték a hibát tehát felhorkanni felesleges :) Tehát a hibás a SZADESZ vezetése ebben. --- 2. Társadalom politikai értelemben az első hiba az volt hogy nem tetszettünk forradalmat csinálni . Itt a magyar nép a hibás köztük én is pl . természetesen Persze lettek volna halottak -mint a forradalmak elhagyhatatlan kellékei - ami csöppet kellemetlenebb lett volna mint a vértelen rendszerváltás de akkor biza -sokak bánatára- nem lett volna pl. Horn vagy Fletó min.elnök soha de még csak vagyonos sem . Tehát visszagondolva és konkrétan : lehet hogy jobb lett volna felakasztani jó pár MSZMP- tagot a felsőbb körökből és akkor tisztábban indult volna a dolog . Én most már erre hajlok . Ez van. De akkor persze nem értelmiségiek kis csoportja döntött volna a kerekasztalnál . Tehát nehezebb kezdet de prosperálóbb folytatás lett volna . --- 3. Gazdasági értelemben pedig nincs vége a rendszerváltásnak amíg az EU fejlettségi átlagát nem hozzuk legalább . És ez elég lassan megy sajnos de fontos hisz leszarja a nép a fékek és ellensúlyok állítólagos megbillenését , neki jobb élet kell . Ilyen a nép . Ez van . 2010-ben pl. egyetlen pontját sem tudtuk teljesíteni az EURO bevezetésének sőt (deviza)adós lett a gazdaság minden szegmense mert dilettánsok vezették az országot (mégis csak jobb lett volna a forradalom ?) . Így aztán a nagy hibát nem csinálók is lehagytak (szlovákok) vagy közeledtek a távollévők (román) . Itt pedig tehát a 2004 végétől egyértelműen megbomló és egyensúly vesztő gazdaságunk irányítói a felelősek .Legfőképpen a min. elnökök és pénzügyi , gazdasági embereik és privatizátoraik aki a működőt eladták (pl. Máv Cargo) a romokat meghagyták . ---
marko11
2017. augusztus 21. 17:51
A magyar rencerváltás K-Európa leggyalázatosabb, leghazugabb rendszerváltása volt. A szovjet blokk irigyelt országából sikerült leküzdeni magunkat az átlag szintjére. Ezt az országot szétlopták, kiárusították. Máig nyögjük.
írmag
2017. augusztus 21. 16:03
Kedves Lea! Nem a kommunista rendszer bűnös felelőseit kellene az ocsmány privatizáció mentén számonkérni? Így lépve, a lopott holmik elszámoltatásával az ellopott rendszerváltás is helyére kerülne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!