Kell-e az euró Magyarországnak?

2017. augusztus 21. 20:12

A közös valuta viszonylag jelentéktelen pótlólagos gazdasági előnyt nyújt, elhamarkodott bevezetése viszont súlyos károkat okozhat.

2017. augusztus 21. 20:12
Dobozi István
Magyar Nemzet

„A statisztikai tények az EU-n belül nem mutatnak számottevő különbséget az inflációs rátában az euróövezeti és az azon kívüli országok között: ez az utóbbi évtizedben átlagosan közel két százalék volt mindkét országcsoportban. Ami az olcsó hitelekhez való hozzájutást illeti az eurózónában, nem szabad ezt a hatást túlértékelni. Kétélű fegyver lehet, ha az olcsó hitelforrás lehetőséget teremt a nyakló nélküli költekezésre, a túlfogyasztásra és az ingatlanlufira, ahogy azt például az eurós Görögország keserűen megtapasztalta az elmúlt másfél évtizedben. A nemzetközi pénzpiacok is tanultak a »görög tragédiából« és általában a Club Med országok negatív példájából: még egyszer aligha követnék el azt a baklövést, hogy – csupán az exkluzív valutaklubtagság okán – de facto német bonitásúként kezeljenek egy egyébként gyenge hitelképességű országot. Ráadásul a feltételezett valutauniós kamatelőny – ha létezik is – nem számít jelentős plusznak egy globálisan alacsony kamatkörnyezetben.

Összegzésül: a regionális gazdasági integrációkban az előnyök túlnyomórészt nem a közös valutából származnak, hanem a hagyományos kereskedelmi korlátok eltávolításából, a vámunióból és a közös piacból, az áruk, a szolgáltatások, a munkaerő és a tőke országok közötti szabad áramlásából. A közös valuta viszonylag jelentéktelen pótlólagos gazdasági előnyt nyújt, elhamarkodott bevezetése viszont súlyos károkat okozhat. Nem véletlen tehát, hogy az euróövezet ma már nem az a vonzó elitklub, ahová mindenki tartozni szeretne. Magyarországnak sem kell elhamarkodnia a csatlakozást. Politikai okokból különösen nem.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
celoke
2017. augusztus 22. 23:53
Bár már szinte az összes feltételt teljesítjük, nem érdemes (egyelőre) euróra váltani. Rendezett állapotban nem lenne gond, de ha beütne egy pénzügyi válság, elveszne a védekezéshez az a mozgástér, amit a nemzeti valuta biztosít. Intő példa Szlovákia, amelynek az euró bevezetése óta kétszeresére nőtt az államadóssága, nagy erőfeszítésekkel tudták ezt mostanra megállítani.
kiss.istvan770
2017. augusztus 22. 07:30
Nyugat Európában háború van, Görögország csődben, Olaszország a csőd szélén. Kiszámíthatatlan az euró értékének jövőbeni változása. Ha valami csoda folytán rendbe jön a nyugat, akkor meg lehet fontolni.
zolizolizoltan
2017. augusztus 22. 07:28
Az euró a fejletlen gazdaságú országokból a fejlettekhez vándorol. Érdemtelenül, mert nem a gazdasági verseny határozza meg az euró átszökésének mikéntjét. Nincs politikai feltételekhez kötve az euró kiszökése a fejlettekhez. Ha fejlett a gazdaság, bónuszként az euró odaszökik és ennyi! Ilyen az EU pénzügyi rendszere és ilyen lesz még évtizedeken keresztül. Azt majdnem mindenki tudja, hogy az euróövezetbe csak fejlett gazdasággal szabad belépni. De azt kevesen tudják, hogy csak a nagyon-nagyon fejletteknek szabad oda belépniük. Kicsit fejletten, fejlődőben levően víz alá nyomnának bennünket a legnagyobbak. (lásd az eredeti írásban említett Finnországot) Röviden: az eurótagságunk nem politikai ügy, hanem kőkemény gazdasági kérdés.
kjkj945
2017. augusztus 22. 06:36
2007-bn kellett volna. Akkor nem lennének devizahitelesek
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!