Menjünk tovább. Miért is kellett volna szégyellniük? Hiszen a politika professzionális munka, s ha egy párt például kormányra akar kerülni, elemi érdeke, hogy minél több elkötelezett elemzőt gyűjtsön maga köré, akik aztán a nevüket és a szaktudásukat adják az adott párt felemelkedéséhez.
De fordítsuk meg. Mi van akkor, ha egy-egy párt nem tud elegendő számú ilyen professzionális elemzőt keríteni maga köré és/vagy ezek az elemzők nem vállalják fel nyíltan kötődéseiket?
Ilyenkor vagy az történik, hogy az adott párt nem tud felemelkedni; vagy az, hogy a párt ugyan (s épp az elemzők munkája révén is) felemelkedik, de erről a nagyközönség mit sem tud. Ilyenkor pedig a nyilvánosság szegényedik és őszintétlen helyzet alakul ki.
Márpedig a magyar politikára e tekintetben is ráférne az őszinteség, vagy legalább az „őszintébbség”
Semmi értelme vélt vagy valós félelemből eltagadni, ha valaki valamilyen kormánynak vagy pártnak dolgozik.
A tanácsadás, a programírás, a napi pártmunka segítése és ezernyi más tevékenység nélkülözhetetlen egy kormány vagy párt számára. Mindannyiunk számára evidens: rengeteg olyan munka van a politikában, amit nem végezhetnek politikusok. És éppen azért vannak az elkötelezett elemzők és cégek, hogy ezt a munkát elvégezzék. S üdvös, hogy ez nyilvános legyen, és senkinek ne kelljen bujkálnia miatta.
A Jobbikban például évek óta arról beszélnek, hogy új értelmiségi holdudvart építenek, de nem mondják meg, ezt kik alkotják, mert a résztvevők ezt nem akarják felfedni.
De hát milyen szintjén állunk mi a demokratikus fejlődésnek, ha ezt az egyszerű kérdést, 27 évvel az átmenet után nem tudjuk kezelni? Miért jó az, ha a „függők” bujdosásra kényszerülnek?
Ez már önmagában is elgondolkodtató a magyar demokrácia politikai háttérvilágának állapotát illetően. S pont azért, mert itt valami nagyon katyvaszos helyzet alakult ki, fontosnak és mintaértékűnek tartom az Integrity Lab nyílt kiállását. Egy politikai elemző vagy agytröszt minőségét nem az határozza meg, hogy független vagy éppen elkötelezett. Hanem az, hogy helyzetét mindkét esetben világosan fedje fel. Az hab a tortán, ha az elemző(cég) még jókat is ír. A tévedések elkerülése végett ugyanis: az elkötelezett elemzőktől épp úgy lehet tanulni, mint azoktól, akik (ténylegesen vagy nem) függetlenek.