Különös epizód, hogy néhány évtizeddel azelőtt az ő nevében hirdették ki a gróf felett a halálos ítéletet, amelyet szimbolikusan végre is hajtottak.
Ferenc József pedig a megvalósult kiegyezés szimbóluma. Ő túlélte Deákot is, és Andrássyt is. Az uralkodó, aki megvédte a pártokráciától, a politikusoktól a népeit, igazi egységet kovácsolt, szuverénként a birodalomban. Eredménytelen, sok elemében öncélú korábbi politikáját képes volt revideálni az 1860-as években és az elkövetkező évtizedekben az Úristen megadta neki azt a kegyelmet, hogy nemcsak jóvátegye korábbi tévedéseit, hanem szorgalmasan elő is segítse, hogy a rábízott ország gyarapodjon, szépüljön, épüljön és a többség számára eljöjjön a hőn áhított jó kormányzás ideje. 1867. június 8-án koronázták meg a Budavári Koronázó Főtemplomban, ezzel betömve a majd’ két évtizedes közjogi hézagot.
Az országnak újra felelős, a királya által kinevezett kormánya lett, újra felállhatott a Magyar Királyi Honvédség, megtörtént az unió az Erdélyi Nagyfejedelemséggel, a tengermellékkel Fiumét is megkaptuk, mint corpus separatum, amelyet később az autonómiát újra megerősítő horvát-magyar kiegyezés is jóváhagyott. Közös lett a hadügy, a külügy és az ezek finanszírozását biztosító pénzügy és persze az uralkodó is ezután. Ferenc József pedig az általa is megalkotott rendszernek nemcsak képviselője, hanem egyenesen igaz megtestesítője lett.
Emlékezünk a kiegyezésre, őszintén, nemes lélekkel, de nem kívánhatjuk ennek a helyreállítását. E mellett azonban kívánjuk egész, termékeny és termékenyítő politikai-közjogi hagyományként való felmutatását a mának is. Nem a forradalom, nem a megtorlás, nem a sovinizmus, hanem a bölcs, belátó és az újraalkotott alkotmányos keretek között gyarapodást hozó kiegyezésre kell emlékeznünk inkább. Nem Petőfi, nem Kossuth, hanem Deák Ferenc, gróf Andrássy Gyula, báró Eötvös József és persze Ferenc József emlékét, tetteit kell nyitott lélekkel szemlélnünk ma. A kiegyezés és az annak eredményeképpen létrejött Osztrák-Magyar Monarchia alkotmányos történeti fejlődésünk szerves része, amelyre büszkén kell emlékeznünk, tudatosítva eredményeit, akár a mindennapokban is, amikor annak nagyszerű emlékeit tágra nyílt szemmel nézzük a székesfővárosban vagy megyeszékhelyeinken.