Majd" valamennyinek a hősök csarnokában lenne a helye –, ha meglenne még az ország, amelynek határait oly sokáig tudták a többi katonával védeni:
Horthy Miklós, 1917. május közepén Otrantónál tudott győzni az Adriai-tengeren.
A Belgrádba 1915-ben bevonuló Köves Hermann 1917 augusztusában Bukovinát foglalta vissza az oroszoktól.
Kratochvil Károly az olasz fronton, Isonzónál volt képes diadalt aratni – ugyancsak száz esztendeje. Horthy, Kövess, Kratochvil – valamennyien a Katonai Mária Terézia Rend 1917-es kitüntetettjei.
Gr.Esterházy János felvidéki magyar politikusnak viszont nem annyira az I., sokkal inkább a II. világháborúhoz van köze, de ugyanabból a paragrafusból kiindulva, ítélték halálra, mint politikai ellenfelét, az I. világháborúban tábori lelkészként szolgálatot teljesítő Jozef Tisot, az önálló Szlovákia megteremtőjét, akin 1947-ben a halálos ítéletet végre is hajtották. Viszont sem Jozef Tisot, sem Horthy Miklóst nem I. világháborús teljesítményük alapján ítéli meg a közvélemény.
Ellentmondásokkal teli személyes életpályák – mai tanulságokkal. Nemcsak róluk, hanem – a továbbgondolás jegyében – az 1917-es évről is kérdeztünk – meghívott előadóink mellett másokat is – 2017. május 29-én, az ELTE BTK tanácstermében.
*
Aspektus-vitaestünk külföldi vendége Szergej Nyelipovics orosz történész – Moszkva Balasiha Önkormányzata Levéltári Osztályának a vezetője úgy látja, hogy kétmillió katonáját elveszítve 1916 őszére az orosz hadsereg képtelennek bizonyult összeroppantani a központi hatalmak haderejét. Ausztria-Magyarország és Németország hadosztályai, valamint az oszmán és bolgár csapatok sikeresen álltak ellen és az antant oldalán beavatkozó Romániát is legyőzték. Ezért az Orosz Birodalom számára a győzelem 1917 elejére legalább annyira ködbe veszőnek tűnt, mint amilyen 1914-ben volt. Ráadásul az 1916 végén Németország részéről megfogalmazott békeajánlatok elsősorban – a háborús konfliktus összes többi résztvevőjétől eltérően – kifejezetten Oroszországot „szólították meg”, hiszen nem tartalmaztak olyan elemeket, amelyek az orosz állam szuverenitását kikezdték volna. 1916 novemberében a központi hatalmak részéről a lengyel függetlenség elismerése még az antant győzelme esetén is azzal a következménnyel járt volna, hogy Oroszország határai nyílt vita tárgyává válnak. Egyik fő oka volt ez az első, az 1917-es februári forradalom kitörésének, amely eredetileg katonai hatalomátvételnek indult. Az orosz főváros helyőrsége Petrográd ellátással elégedetlen, zúgolódó lakossága mellett kiállt, máskülönben a rendőri erők könnyedén elbántak volna a felszínre tört, addig lappangó elégedetlenséggel. Ráadásul a hadsereg felső vezetése, így a frontparancsnokságok is mindent megtettek annak érdekében, hogy a cárt megfosszák hatalmától. Még a letartóztatásától sem riadtak volna vissza – állítja Nyelipovics.