„Menjünk vissza az Úr 2012-ik esztendejébe, amikor Obama elnökkel szemben a republikánus jelölt Mitt Romney kormányzó volt.
A második elnökjelölti vita közben, ami a külpolitikára fókuszált, Obama két olyan megjegyzést is tett, amit becstelenségként tarthatnánk számon. Egyrészt gúnyolódott Romney határozott Oroszország-ellenességén, mikor az Oroszországot „Amerika legnagyobb geopolitikai ellenfelének” hívta. Mint kiderült, a Demokrata Nemzeti Bizottság (DNC, a Demokrata Párt egyfajta vezetősége) előre tudta, hogy Romney szapulni fogja Moszkvát, és előre készült egy twitter-kész válasszal: »Ahogy 1980-ban mondták, vissza akarják kapni a külpolitikájukat.« A demokraták mind röhögtek Amerika-szerte, és a világ velük kuncogott.
Miért ez a nevetés? Mikor ez nem volt épp egy különösen humoros vicc? És nem is talált igazán célba. Putyinon nevettek? Vagy Romneyn? Mindenki Francis Fukuyama tanítványa lett volna, és azért röhögtek Romneyn, mert ő úgy gondolta, a történelem még folytatódik – és nem fejeződött be hegeliánus módon?
Természetesen mindez nem sokkal azelőtt történt, hogy Romneyról kiderült, teljes mértékben igaza van. Mint azt a georgiánusok már tudták 2008-as háborújukból, Putyin valóban geopolitikai veszélyt jelentett a nyugatra – az ukránok a saját kárukon tanulták meg a leckét. A közép- és keleti-európai pártok, javukra legyen írva, nem voltak olyan rövidlátóak, mint legtöbb nyugat-európai társuk, amelyek győzedelmesen ünnepelték Amerika balra tolódását Obama alatt. Az EU maga is kifejezte valódi, Amerika-ellenes álláspontját, és olyan hévvel azonosult Obamával, amit ritkán látni a politikában. (…)
Valójában a szocializmus a mai Európa baja. A legtöbb európai intézmény létrejötténél olyan politikusok bábáskodtak, akik olyan politikai iskolákhoz tartoztak, amelyek meggyőződései azóta alacsonyabb rendű társadalmi modelleknek és eszméknek számítanak. Talán érdemes megjegyezni, hogy a mai Demokrata Párt jobbra áll ezektől az európai »középjobb« alakulatoktól. Ezek a »középjobb« politikai pártok folyamatosan legyőzték az európai liberális (ezalatt a kapitalistát értem) pártokat Nyugat-Európában, s különösen meglátszik ez a Római Szerződésen. Ma viszont a nyugati baloldal nem a munkás szolidaritásért küzd, miközben a munkások pártjai a nyugati jobboldal pártjai lettek. De végül is, szembenézve a szocializmus összeomlásával és politikai bázisuk eltűnésével, igazából mi is a célja a baloldalnak? (...)