Rosszabbul élnek, mint egy éve: elégedetlenek Donald Tusk balliberális kormányával Lengyelországban
Nem jött be a kormányváltás a lengyeleknek.
A nosztalgia nem más, mint a jelennel való elégedetlenség, s nem a nem-demokratikus rendszerek igazolása iránti vágy.
„A szocialista és a poszt-szocialista (kapitalista) időkhöz kapcsolt asszociációk – melyek kapcsolatban állnak a nosztalgiával is – jellemző eltérést mutatnak. A nosztalgikus résztvevők olyan értékeket jelöltek meg fontosnak, mint a társadalmi jólét, a foglalkoztatás és a munkások biztonsága, a rendszer kínálta verseny nélküli társas kapcsolatok és lehetőségek, míg a kevésbé nosztalgikus válaszadók a javak hiányát, az általános szürkeséget és a politikai korlátozást emelték ki.
Így talán megtehetjük azt a kijelentést, hogy: a nosztalgia valóban nem más, mint a jelennel való elégedetlenség, s nem a nem-demokratikus rendszerek igazolása iránti vágy. Elégedetlenség, kiegészülve a múlt olyan elemeivel (pl.: fiatal korban leküzdött akadályok, közösségi élmények), melyek hozzájárulnak pozitív énképünkhöz.
A kutatás eredményein érdemes elgondolkodni annak fényében, hogy a közös történelmi tényezők és hasonló életkori rétegződésen túl, más kutatások szerint Lengyelország mellett (Duriez, Van Hiel és Kossowska; 2005, Golec, 2001 idézi Jost, 2003). Magyarországon is együtt jár a változásokkal szembeni ellenállás és a szocializmus iránti szimpátia (Enyedi és Todosijevic, 2002). Talán nem is véletlen, hogy ki végzett első helyen a XX. századi politikusok szimpátia-szavazásán illetve mely korszakot tartották legboldogabbnak hazánkban.”