Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Elbizonytalanodunk, ha egy chatbot majdnem, de mégsem úgy beszél, mint az ember. A robotikában rejtélyes völgyként ismert jelenség komoly akadálya a tényleg emberszerű gépek fejlesztésének.
„Ha egy robot majdnem úgy néz ki, mint az ember – majdnem, de nem egészen – eredeti helyett sokszor inkább hamisítványnak tűnik. Az egyértelműen mesterséges robotoknál, például R2-D2-nál nincs ilyen probléma, androidok esetében viszont igen, mert az arckifejezéseik túl bizarrak stb. Zavarnak.
Ezt a jelenséget hívjuk rejtélyes völgynek. Komoly gondot okoz az emberhez hasonló robotok tervezőinek, és most már az emberhez hasonlóan beszélő botok fejlesztőinek is, pedig ezeknek a botoknak egyáltalán nincs testük. Mindenhol jelen vannak, elődeikhez képest nagyon fejlettek, például az Amazon Alexája.
Kellemes beszélgetőpartnerré válás helyett a saját rejtélyes völgyükbe léptek. A velük folytatott interakciók egyre inkább hasonlítanak az emberek közötti interakcióhoz. De minél közelebb kerülnek a humán szinthez, robot mivoltuk annál erőteljesebben érzékelhető.
A rejtélyes völgynek androidok és chatbotok esetében is köze lehet ahhoz, hogy hogyan érzékeljük a képességeiket. Egy 2012-es kísérletben emberek és robotok mozgását bemutató videó nézőinek figyelték az agytevékenységét. Az agy hasonlóan reagált a folyamatosan mozgó emberre és a mechanikus külsejű robot ügyetlenkedéseire. Agyuk akkor lengett ki, ha ember küllemű robot nem emberi módon cselekedett. A kutatók által „előrejelzési hibának” nevezett jelenséget élték át.”