A mai közélet bevehetetlen lövészárkait szemlélve gyakran elfeledkezünk arról a nem jelentéktelen tényről, hogy ezt a politikai rendszert is létrehozták valakik, s hogy a természet törvényei szerint előbb vagy utóbb új nemzedékeknek adja majd át a helyét. De vajon milyen lesz ez a hatalomátvétel – elmérgesedett generációs viszály vagy békés stafétaváltás? Milyen kihívásokkal szembesülnek az ellenzéki és a kormánypárti fiatalok? Egy szubjektív vélemény.
Most, hogy a Fidesz-KDNP egy felmérés szerint két százalékpontot növekedve visszatért a két hónappal korábban (a NOlimpia kampány előtt) mért 25%-os eredményéhez, a Momentum pedig – ugyanezen felmérés szerint – elérte a mérhető 1%-ot, érdemes még egyszer tárgyilagosan elgondolkodni arról, mi is történt itt voltaképpen. (A cikk leadása napján röppent fel a hír, hogy a Jobbik-közeli Iránytű Intézet erősen vitatható, más közvéleménykutató-cégek által meg nem erősített felmérése 5%-ra, a parlamenti küszöbre prognosztizálja a mozgalmat). S még inkább arról: mi olvasható ki ebből a jövőre nézve?
*
Az új párt sikerének kulcsa nyilvánvalóan egyetlen tényezőre vezethető vissza:
hosszú ideje ők voltak az elsők, akik (ha nettó külföldi recept alapján is) hatékonyan tudták keresztezni a kormány akaratát.
Tekintsük most el attól, hogy a ráfordítások arányában mennyi anyagi és erkölcsi hasznot hozott volna nekünk az olimpia? Hogy mennyire stílusos a kétharmadánál megtorpedózni egy jelentkezési folyamatot, amiről korábban politikai egyetértés volt? Hogy a kivitelezők „ellopták” volna a pénzt, vagy amúgy is szükséges fejlesztésekbe csatornáztak volna be a hazai és nemzetközi forrásokat? A demokráciába a törvényes véleménynyilvánítás minden formája belefér, a népszavazás intézménye pedig egyenesen „szent”. A legkorrektebb kijelentéseket ezért az elkaszált olimpia ügyében Tarlós István főpolgármester tette, aki a „fiatalok” farvizén evező, pálforduló ellenzékről, „demagóg, de alapvetően igaz kijelentések” köré szervezett „hecckampányról” beszélt a fővárosi közgyűlés előtt.
A Momentum szempontjából sikeres népszavazási kampány után szinte azonnal elkezdtek kirajzolódni a kommunikációs frontvonalak is. A meglehetősen sokszínű (leginkább csak a rendszerellenességben egy követ fújó) ellenzéki sajtó elkezdte felépíteni a fiatal Orbánhoz meg Petőfihez egyaránt hasonló, ugyanakkor mégis egy „kicsit” konzervatív (CSU-s képviselőhöz, Eötvös József Csoporthoz is köthető) szakállas lázadó imidzsét.