„Miközben az Osztrák Kommunista Párt (KPÖ) nyugati szomszédunknál országos viszonylatban egy alig látszó marxista szekta, Ausztria második legnagyobb városában mégis komoly tömegpárttá tudott válni. A február ötödikei helyhatósági választásokon a grazi kommunisták húsz százalékkal végeztek a második helyen. A helyi kommunisták nemcsak a szocdemeket, de a szélsőjobboldali FPÖ-t is maguk mögé utasították.
Nem, nem szállták meg hirtelen szovjet csapatok a stájer fővárost, és a graziak többsége sem lett marxista. A grazi kommunisták egyszerűen bebizonyítják, hogy a szociális és kulturális elbizonytalanodásra nem csak a szélsőjobboldal etnicista jelszavaival lehet reagálni. Hanem valódi baloldali programmal is.
Graz egy erősen katolikus, alapvetően jobboldali város, de ha van ember, akiről majdnem mindenkinek jó véleménye van, az a városi kommunisták elnöknője, Elke Kahr. A politikusnak sikerült a marxista KPÖ-ből valódi baloldali tömegpártot csinálni: a grazi kommunisták nyugdíjasoknak segítenek a bevásárlásnál, menekült gyerekeknek tartanak ingyenes németórát, fizetség igénye nélkül kertészkednek idős embereknél, vagy élelmiszert osztanak a rászorulóknak. Nem marxista propagandát hallani tőlük, hanem tényleg szociálisan cselekednek. A városban nekik köszönhetően növekszik a szociális lakásprogram, és ingyenes bölcsődéket tartanak fenn az egyedülálló anyák gyerekeinek. Elke Kahr eleve kijelentette, hogy neki többre, mint havi 1900 euró, nincs szüksége. Fizetése maradékát minden hónapban rászorulóknak utalja át. Az eredmény látható: a hagyományosan katolikus, polgári városban a kommunisták immáron húsz éve a baloldal vezető ereje. Az FPÖ-nek esélye sincs, mert a KPÖ nem hagyja, hogy a szélsőjobboldal a jelenlévő szociális problémákat kultúrharccá értelmezhesse át.
A szélsőjobboldal számos európai országban azért növekszik, mert az alsóbb osztályok úgy érzik, nem törődik az elit a szociális problémáikkal. A szélsőjobb azonban sehol sem e szociális problémákra kínál megoldást, hanem fokozza az etnikai indulatokat éppen az alsóbb osztályok között. A szélsőjobb tehát nem segít, hanem megosztja az alsóbb osztályt – amelynek tagjai így bőrszín vagy vallás miatt egymás ellen, s nem az elitek ellen fordulnak. A szélsőjobboldalnak ráadásul számos esetben kifejezetten neoliberális programja van. A plakátokra persze nem ezt, hanem az idegenellenességet írják. Hiába szavaz azonban számos osztrák munkás az FPÖ-re, a párttól, ha kormányon van, kemény jobboldali gazdaságpolitikát kap. 1999-ben minden második bécsi munkás Jörg Haidert választotta, akinek pártja aztán kormányra kerülve a háború utáni Ausztria legbrutálisabb privatizációs programját hajtotta végre. Hogy ma mégis megint ugyanerre a pártra szavazna minden második osztrák munkás, az a baloldal kudarca.