Javaslat a főállású szülő intézményének a bevezetésére

2017. január 11. 10:13

Egy populációban a termékenységi arány logikailag kétféleképp növelhető. Mindenki eggyel több gyereket vállal, vagy néhányan nagyon sok gyereket vállalnak. Vitathatatlan, hogy az volna az ideális megoldás, ha minden termékeny magyar férfi és nő vállalna még egy gyereket. Sajnos egy ilyen fordulatra kicsi az esély. Létezik azonban egy másik út is, nevezetesen, hogy kevesen vállalnak sok gyereket.

2017. január 11. 10:13
Tóth I. János
Valóság

Mivel a magyar társadalomban még mindig vannak olyan fiatalok, akik sok gyereket szeretnének, ezért a társadalomnak intézményes formában támogatni kellene őket ebben a törekvésükben. Ha ezek a fiatalok sok (8-10) gyereket szülnek és nevelnének, akkor ez statisztikai átlagban jelentős mértékben megemelné a populáció termékenységét, ami enyhítené a »demográfiai télből« származó problémákat (Demographic Winter 2008). Ennek egyik módja a főállású szülő intézményének a bevezetése. Lényege, hogy a sok gyereket teremtő és nevelő házaspárok ezért a nehéz munkáért cserébe a társadalomtól egész életükre juttatást kapnak. 

(...)

Javaslatom szerint a főállású szülői állásra olyan fiatal házaspárok jelentkezhetnek, akik: (i) büntetlen előéletűek és (ii) legalább középfokú végzettséggel rendelkeznek. (iii) Továbbá vállalják, hogy (a) összesen legalább 8 gyereket szülnek és az egyes gyerekek születése között átlagban nem telik el több idő, mint 2,5 év; (b) a gyerekeket a magyar standardoknak megfelelően felnevelik, s végül, hogy (c) a gyerekek mindegyike legalább szakmát vagy középfokú végzettséget szerez. Ezért cserébe az állam járandóságot fizet a főállású szülőnek, aki egyaránt lehet az anya vagy az apa, a házaspárok döntésének megfelelően. A főállású szülő járandóságát elsősorban a gyerekek száma, valamint a szülő, illetve a gyerekei iskolai végzettsége befolyásolja.

(...)

Ha az 1996-os évjáratból 10%, vagyis 5.369 nő választaná a tényleges főállású anyaságot, akkor összesen 110.614 gyerek születne. Így az 1996-ban született nők termékenységi arányszáma (110.614/53.699=) 2,06 gyerek/nő lenne, s így az elkövetkező 20 évben 35.435 gyerekkel születne több. Ez évente csak 1.771 plusz gyermeket jelent. Ahhoz, hogy minden évben 10 ezerrel több gyerek szülessen, ahhoz kerekítve, összesen és folyamatosan 30.000 főállású anyára és a férjére lenne szükség. Összehasonlításképp megjegyzem, hogy az óvodapedagógusok száma 2014-ben 30.396 fő volt. Ugyanakkor, ahogy arra Benda (2015, 172) is rámutatott, a demográfiai fordulat eléréséhez évente több tízezer plusz gyerek születésére lenne szükség. Tehát ezt a 30.000 fős főállású szülői létszámot meg kell szorozni legalább 2-3-mal, mivel ez az intézmény csak így tudja biztosítani, hogy évente plusz 20-30 ezer gyerek születhessen. 

(...)

A főállású anya, illetve apa intézményének a bevezetése sérti-e a nők vagy a férfiak speciális érdekeit, jogait, illetve egyenlőségét? Nem, mert ez az életpálya pusztán egy választható életforma. Ezért nem szűkíti, hanem növeli a lehetséges női (illetve férfi) életpályák számát. Tehát nem szűkíti, hanem növeli a nők (illetve a férfiak) szabadságát.

(...)

Ez a tanulmány megjelent a Valóság folyóiratban (2016/12).

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 91 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2017. február 21. 13:34
Tenyésztési programok nem nagyon alkalmazhatók emberekre. Ezután jönne az, hogy csak a kiváló genetikával rendelkezők szaporodjanak? Szerintem ez úgy marhaság, ahogy van. (Mellesleg három gyerek és eddig négy unoka nálunk a termés.)
Fahrenheit 451
2017. február 01. 08:41
helytelen, hogy nem adsz ötletet arra, hogy hordja ki az állam azokat a gyerekeket, akiket ebben a rezsimben képtelenek felnevelni a szüleik és elabortálnak..
Agnieszka
2017. január 24. 09:42
Köszönöm. Minden gondolat, ami a dolgozó, szakmával rendelkező családok gyermekvállalásának segítésére irányul, a jelenlegi helyzetben NAGYON fontos. Semmi nem akkora öröm, mint az élet normális menetét fölvállalva több gyermeket életre hívni, értelmes felnőtt létre fölnevelni, megküzdeni mindazzal a nehézséggel, amivel ez jár. Négy gyermeket neveltünk föl, taníttattunk, s ha van valami, amit sajnálok, csak az, h. többet tényleg nem volt reális vállalni, több gyermek mellett nem tudtam volna kenyér kereső munkát is végezni, így is nagyon nehéz volt. Már ma is könnyebb lenne, de önerőből megfelelő méretű lakást, mondjuk, öt gyerek mellett még ma sem tudnánk venni, különösen nem egy keresetből.
TóthIJános
2017. január 24. 09:32
Akkor válaszolok: 1. A tökéletes megoldás persze az lenne, ha mindenki 2-3 gyereket vállalna. Mivel láthatóan nem erre haladunk, ezért csak különböző rossz és még rosszabb (pót)megoldások között válogathatunk. De egy rosszabb megoldás is megoldás szemben a jelenlegi helyzet folyamataival. 2. Költségvetési szempontból mindegy, hogy az anyának/apának adják a bért vagy a segítőnek. Tehát semmi sem szól ez ellen a módosítás ellen, döntsék el a szülők. 3. Az, hogy hány gyereket vállaljon egy főállású szülő annak költségvetési oldala is van. Minél alacsonyabb ez a szám, annál több főállású szülőre van szükség és így annál nagyobb költségvetési terhet jelentene az intézmény.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!