„Klaus Iohannis várhatóan ma megbízást ad Sevil Shhaidehnek. Nem egy multinacionális cég vezetőségében történik mindez, hanem Románia élén. A szász származású államfő nagy valószínűséggel a török nemzetiségű, de szír férje nevét használó közgazdászt nevezi ki miniszterelnöknek. A vegyes nemzetiségű – románok, tatárok, törökök és lipovánok lakta – délkelet-romániai Dobrudzsában született Shhaideh jelölése a miniszterelnöki posztra azért számít meglepetésnek, mert a román sajtó találgatásainak hosszú listáján nem szerepelt. Az viszont nyilvánvaló volt, hogy a parlamenti választást megnyerő szociáldemokrata (PSD) vezér, Liviu Dragnea egy iránta nagyon elkötelezett személyt küld a kabinet élére, ha már ő a priusza miatt kénytelen lemondani a kormány vezetéséről.
Dragneát májusban ítélte jogerősen két év felfüggesztett szabadságvesztésre a legfelsőbb bíróság az államfő leváltásáról kiírt 2012-es népszavazással kapcsolatos korrupciós perben. Még tavaly tavasszal megvádolták a baloldali politikust választási csalás megszervezésével és befolyással való üzérkedéssel. Dragnea csalásra bujtotta fel a választási bizottságok tagjait az érvényességi küszöböt meghaladó részvétel elérése érdekében, ami Traian Basescu akkori államfő leváltásához vezetett volna.
S miután egy törvény tiltja, hogy priuszos személy miniszterelnök legyen, a PSD-elnök egy lojális végrehajtót keresett miniszterelnök-jelöltnek. A minta Lengyelországból ismerős. Ott sem a kormánypárt teljhatalmú elnöke, Jaroslaw Kaczynski vállalta a kormányfőséget, hanem átengedte a megbízható és hűséges Beata Szydlónak. Varsóban is sokan találgatják, mikor történik meg a váltás. Bukarestben valószínűleg akkor lép elő miniszterelnöknek Dragnea, amikor sikerül megváltoztatni a büntetett előéletet tiltó feltételként rögzítő jogszabályt. Márpedig ezt hamarosan megteheti, amennyiben zökkenőmentesen működik a most megkötött koalíció a kis liberális Alde párttal.
A dobrudzsai törökök túlnyomó többsége – akárcsak az Erdélyben még megmaradt néhány ezer szász – tökéletesen asszimilálódott a románságba. Hitüket megtartották, hagyományaikat ápolják, de immár román az anyanyelvük. A muzulmán közgazdász hölgy jelölése inkább annak fényében érdekes, hogy a PSD, és maga a pártelnök is a technokrata kormány nemzetietlen voltát hangsúlyozta a kampányban. Dacian Ciolos miniszterelnököt rendre második keresztnevén, Julienként emlegették a baloldalon, utalva »kétes« románságára. De nem kímélték francia feleségét sem. Ehhez képest merész fordulat a szociáldemokraták részéről egy Damaszkuszban született szír úriember muszlim hitű, török származású nejét javasolni Románia kormányfői posztjára.