Hivatalos: Gyurcsány emberének áll Tarjányi Péter
A biztonságpolitikai szakértő közösségi oldalán jelentette be a hírt.
A szerelem valóban elmúlik a házasságban? Az életre szóló elköteleződés irreális elképzelés? Nincs értelme összeházasodni, elég az együttélés? A szexualitás valóban segíti a másik teljes megismerését? A beszélgetés fő állomásai különféle mítoszokkal, tévhitekkel, félreértésekkel kapcsolatos kérdésekre keresték a választ.
„Az újpalotai Boldog Salkaházi Sára Plébánia közösségi terme szombat estére átalakult egy képzeletbeli kandalló melletti bizalmas beszélgetés helyszínévé. Idősebbek, fiatalok, házaspárok és egyedül érkezők is kíváncsiak voltak arra, hogy a Van-e (szexuális) élet a házasság után? címmel meghirdetett beszélgetésen mit mond Krúdy Tamás újságíró a szexualitásról, házasságról, családalapításról.
A Képmás-estek november 26-i rendezvényén Kölnei Lívia, a Képmás Magazin szerkesztője beszélgetett Krúdy Tamással, a Nők Lapja vezető szerkesztőjével. A hatgyermekes, hívő katolikus újságíró személyes tapasztalatait is megosztotta a hallgatókkal, őszintén vallva fiatalkoráról, az elköteleződéstől való félelméről és a házasság előtti szexuális kapcsolat buktatóiról.
A szerelem valóban elmúlik a házasságban? Az életre szóló elköteleződés irreális elképzelés? Nincs értelme összeházasodni, elég az együttélés? A szexualitás valóban segíti a másik teljes megismerését? A beszélgetés fő állomásai különféle mítoszokkal, tévhitekkel, félreértésekkel kapcsolatos kérdésekre keresték a választ.
A szerelemnek múlnia kell, ahogy a dal mondja, ezt mindenki tapasztalhatja – e mottó jegyében indult az est. – Úgy múlik el, mint a részegség, az ember nem is érzi akkora tragédiának. A rózsaszín köd, ami a szerelemben a szemünk elé ereszkedik, nagyon megterhelő hosszabb távon. Ilyenkor az ember nem tudja reálisan értékelni a másikat, nem látja a hibáit, nem tud normálisan gondolkodni – véli az újságíró. – A természet gondoskodott arról, hogy ez ne tartson sokáig, általában 1,5 évig vagyunk ebben a felfokozott állapotban. Nem véletlen, hogy a régiek két évig voltak jegyességben, hiszen ez idő alatt kiderült, szeretik-e egymást annyira, hogy együtt maradjanak és összeházasodjanak.
Krúdy Tamás szerint két konkurens elmélet uralkodik a házassággal kapcsolatban. Az egyik a hagyományos, amelyben nem kizárólag az érzelmek a meghatározók, hanem az akarati, tudatos döntés. Ez alapján a férj-feleség, apa-anya, családi élet, hűség, elköteleződés, eskü szavak mentén közelíthető meg a jó házasság. A másik, újabb keletű teória a párkapcsolati kiteljesedés, amelynek lényege, hogy boldogságot nyújtsunk a másiknak, miközben ugyanezt várjuk tőle, s érzelmi hátteret teremtsen nekünk és mi neki.
– Társadalmi, kulturális szempontból is lényeges, hogy míg az első felfogásban központi szerepe van az élet továbbadásának, a másodikban, ahol a pár tagjai kiegészítik egymást, lelki társak, együtt keresik a boldogságot, opcionális lett a gyerek. Ez a két nézet ma verseng egymással – mutatott rá Krúdy Tamás.
A válásokkal kapcsolatban a »megjavítás« fontossága hangzott el, hiszen azon párok 80 százaléka, akik eljutottak odáig, hogy elválnak útjaik, de mégis együtt maradtak, öt éven belül gyökeres javulást tapasztalt a házasságában. Érdemes tehát kibírni azt a rossz időszakot, amely minden együttélésben eljöhet. Sokan a fiatalok közül ezt úgy előzik meg, hogy eleve nem is gondolják véglegesnek a kapcsolatukat, még anyakönyvvezetőhöz sem mennek el, nemhogy Isten áldását kérjék életükre. Egyébként a polgári esküvő is közösség, család előtt tett ígérettel jár, s gesztusértéke van. Sokan ettől is félnek, ezért választják a próbaházasságot, mert nem mernek hosszú időre tervezni.
Krúdy Tamás hasonlóan élte meg fiatal éveit, mielőtt véglegesen összekötötte volna életét feleségével, Zsófiával.