’56 a pesti utcán

2016. október 14. 12:25

Sajtótörténeti szempontból korszakhatár az 1956-os forradalom kitörése.

2016. október 14. 12:25
Halász Csilla
Heti Válasz

„Ma már senkit nem lep meg, hogy az ’56-os forradalom 60. évfordulóján olyan fotókiállításra hívják, amely a pesti utcán történteket mutatja be. Pedig ezek a fényképek évtizedekig fiókok mélyén lapultak, a diktatúra nem tűrte, hogy a polgárok ilyeneket birtokoljanak, a rendszer ellenségeként vitték el azt, akinél ilyen dokumentumokat találtak. Lassan az is a feledés homályába merül, hogy 1989-ig hozzáférhetetlenek voltak az egyszerű könyvtárlátogatók számára az ’56-os forradalom eseményeiről tudósító korabeli lapok.

Sajtótörténeti szempontból korszakhatár az 1956-os forradalom kitörése; a kemény diktatúra és a sajtóélet teljes államosítása és ellenőrzés alatt tartása után végre ismét megindulhatott a cenzúra nélküli újságkiadás. Sorra alakultak az új lapok, hiszen a magyar szabadság és függetlenség kivívásának Petőfiék óta a legfontosabb jelképe volt a sajtó szabadsága és a cenzúra eltörlése. Október 26-a hozta a sajtópiacon az első változást: megjelent az Igazság, a forradalmi magyar ifjúság lapjaként, a Magyar Felkelők Lapja hagyományos írógépen készült sokszorosítással, majd jött a Valóság – a Pest megyei dolgozók lapjaként. Az Egyetemi Forradalmi Diákbizottság is lapot indított, Egyetemi Ifjúság címmel. Magyar Függetlenség címmel jelent meg a Magyar Nemzeti Forradalmi Bizottmány lapja. Népakarat címmel a szakszervezetek indítottak új lapot. Napilapból is többet alapítottak, Magyar Szabadság címmel és Magyar Világ címmel is, és november 1-jén újraindult a Kisgazdapárt napilapja, a Kis Ujság. A kommunista lap, a Szabad Nép– a Magyar Dolgozók Pártjának központi lapja – is nevet váltott, november 2-tól Népszabadságként jelent meg, fejlécén a Magyar Szocialista Munkáspárt lapja meghatározással.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
írmag
2016. december 18. 21:51
1962.-ben felvételiztem a Közgázra, - a történelem felvételin, szándékosan, 1956.-ot neveztem meg a "változás évének", 1948 helyett, csak azért, hogy elmondhassam - ami ellen nem lehetett tiltakozni - hogy 1956.-ban, a forradalomban, sok jóérzésű fiatalember vett részt. Biztosan nem tévedek (a későbbi történések függvényében sem), de éppen a kérdéstől vetek oda fel, majd kiléptem két év múlva onnan, de jellemző volt a korszakra. Bizonyíték, hogy 1956. valóban korszakhatár volt és maradt, mai is érvényesen.
quiet
2016. október 23. 11:58
Nekem is :) ( első reakcióm volt)
Cezar
2016. október 17. 13:51
Déja vu...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!