Új mutatót villantott Áder János: kútba dobhatjuk a GDP-t?
„Mert a GDP ugyan fontos dolgokat mér, de azt, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns, azt nem” – mondta.
Miután a Magyar Nemzeti Bank nagyjából bevetette teljes fegyverarzenálját – alacsony kamat, növekedési hitelprogram és önfinanszírozói program –, most a kormányon a sor.
„Mi lehet ebben a helyzetben a mentsvár? Nos, a gazdasági növekedésének van egy stabil alapja, ez a belső fogyasztás megindulása. A kormányzati intézkedések, a reálbérek emelkedése segít abban, hogy a növekedés a korábban feltételezettnél nagyobb legyen. Viszont a GDP-növekedés gátja a munkaerőpiac sajátos, fentebb említett helyzete: az innovatív, versenyképes ágazatok a bérnövekedéssel tudnak munkaerőt bevonzani, számukra a béremelés nem jelent gondot. A lemaradó vállalkozások számára azonban a bérnövekedés versenyhátrányt jelent. Pontos számok nincsenek arról, hogyan oszlanak meg a vállalatok az innovatívak és a lemaradók kategóriája között, ám a hazai kis- és közepes vállalkozások jelentős része vélhetően az utóbbi kategóriába esik. Az is látszik, hogy véget ért az az időszak, amikor a nagyberuházások finanszírozására kizárólag uniós pénzeket fordítottunk. Egyre több lesz az olyan nagyberuházás a költségvetésben, amelyet adóforintokból valósítanak meg, mert megvan rá a mozgástér. Pozitív fejlemény az is, hogy elkezdődött a különadók csökkentése, amelyek jelentősen gátolták a növekedést az utóbbi években, s főleg a magánberuházásokat vetették vissza.
Miután a Magyar Nemzeti Bank nagyjából bevetette teljes fegyverarzenálját – alacsony kamat, növekedési hitelprogram és önfinanszírozói program –, most a kormányon a sor. Az ősszel jön a gazdaságélénkítő program, amelyről az illetékesek még csak a jelszavak szintjén küldtek – egyébként támogatandó – üzeneteket.
Kíváncsian várjuk a részleteket!”