A baloldal esete Paks II-vel és az uniós üzletpolitikával

2016. szeptember 28. 16:47

Nemcsak Oroszország, de a Nyugat érdekei is megelőzik a magyar emberek érdekeit. Magyarország orosz hitelből teremt munkahelyeket Nyugaton, támogatja az ottani növekedést, mindezt pedig egy olyan beruházással, amely generációkra adósítja el a magyar társadalmat.

2016. szeptember 28. 16:47
Böcskei Balázs
Magyar Nemzet

„Merthogy a jelek szerint sohasem volt cél az, hogy a paksi atomerőmű bővítésében nagyobb arányban vegyenek részt magyar vállalkozások. A kezdetektől nyilvánvaló volt, hogy az Európai Unió akkor hagyja jóvá a nyilvánvalóan állami támogatással, a szakma által elfogadott gazdaságossági számítások nélkül készülő beruházást, ha az erre szánt összeg egy (jelentős) részéből német, francia, esetleg amerikai cégek is részesülnek.

Magyarország gigantikus orosz hitelt vesz fel azért, hogy abból 10–30 százalékot nyugati cégeknek adjon, és ezekből az adott országok is részesüljenek – tulajdonosként vagy az adóbevételeken keresztül. Magyarország orosz hitelből teremt munkahelyeket Nyugaton, támogatja az ottani növekedést, mindezt pedig egy olyan beruházással, amely generációkra adósítja el a magyar társadalmat.

(...)

Uniós felső szinteken is olvassák azokat a független szakértői jelentéseket, amelyek szerint a beruházás nem fog megtérülni, és a várhatóan komoly veszteségeket az adófizetőkre lehet – illetve kell – majd terhelni. Azt várhatóan az uniós szakértők is megállapítják, hogy piaci alapon a bővítés nem valósulhatna meg, azt pedig csak remélhetjük, hogy egyszer kiderül: mennyit »ártott« volna egy nemzetközi tender, amit – ha valóban a legjobb ajánlatot adták – egyébként is az oroszok nyertek volna meg.

Veszteséges működés, drága, a piacon csak termelési ár alatt eladható áram, több ezer milliárd forint költség – ráadásul az sem érthető, hova a nagy sietség. A nemzetközi energiapiac átalakulása, a technológia fejlődése mind abba az irányba mutatnak, hogy akár csak néhány év múlva is megalapozottabb döntést lehetne (lehetett volna) hozni.

Természetesen a bővítés körül már most forintmilliárdokban mérhető költségek merülnek fel, vagyis a »jól helyezkedő« hazai vállalkozások – főként kormányközeli szereplőkhöz köthetően – az első kapavágásig is vagyonokat kereshetnek a projekten. Valódi verseny nélkül. Nyugat-Európának és cégeinek pedig teljesen mindegy, hogy Magyarország, pontosabban az itteni adófizetők belevágnak-e az óriási veszteségek finanszírozásába. Ők köszönik, száz- és ezermilliárd forintban mérhető megrendelések fejében akár nyilvánvalóan zsákutcát jelentő projektet is jóváhagynak. Egyet kell érteni Lázár Jánossal, ez valóban az évszázad üzlete lehet. Csak nem a magyar állampolgároknak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 99 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hátakkor
2016. szeptember 29. 09:48
A német Fraunhofer Intézet egyébként az Energiewende teljes költségét 1100 milliárd euróra teszi, ami óriási összeg, 176 db új paksi blokk megépítésének költsége. Ennyi VVER-1200-as reaktor képes lenne évente a teljes EU-s villanyfogyasztás - 28 ország áramfogyasztásának - felét szén-dioxid-kibocsátás nélkül megtermelni.
Anonymtalan
2016. szeptember 28. 23:29
Böcskei Balázs a Magyar Nemzetnél. Hé Šimička! Nem akarad inkább összeolvasztani a Népszavával egy nyomda olcsóbb, mint kettő + elég csak egyszer fizetni ugyan azoknak az újságíróknak.
Zsolt75
2016. szeptember 28. 23:04
Ft/kWh. F.szom telefon, átírta doktorra...
DrFisham
2016. szeptember 28. 22:43
Nincs rá garancia, csak esély, hogy hogy a zöld beruházásoknál nem szállnak el a költségek. A zöld projekteknél a termelői kapacitás kiépítése nem (feltétlenül) nagy projekt és nem (feltétlenül) az állambácsi feneketlen költségvetése finanszírozza. Ha te napkollektort szerelsz a tetőre, vagy 4-5 falu összeáll, és felállít egy szélkereket, akkor nagyobb valószínűséggel fognak felelősségteljesen eljárni, hiszen ezekben a projektekben mindig benne van a saját pénzük is. Paks 3000 milliárdos tervezett árával (ez csak a termelői kapacitás, a hálózatfejlesztést nem foglalja magában) könnyű játszani: ha csak 10%-al növekednek a költségek, az már 300 milliárd plusz (a GDP 1%-a!), de szinte fel sem tűnik egy ekkora projekt mellett. Én azért sem vagyok Paks pártján, mert az előzményekből kiindulva, itt biztos a költségek elszállása. Akkor meg már inkább választom a lehet opciót a biztossal szemben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!