Dominóhatást indított el Trump: újabb szövetségesétől vehet könnyes búcsút Zelenszkij
Európa egyik vezető hatalma is ráeszmélt arra, hogy egyre nagyobb veszélynek van kitéve a kontinens.
Nagy versenyhátrányt jelent hazánk mezőgazdaságának, hogy a rendszerváltás első éveiben a mezőgazdasági feldolgozóipart elkótyavetyélték.
„Hazánk mint a globális mezőgazdaság része, szintén szembesül a szélsőséges éghajlat negatív hatásaival, a munkaerőhiánnyal, az elöregedő gazdatársadalommal, az elnéptelenedő vidékkel, a gazdaságtalan állattenyésztéssel és növénytermesztéssel, illetve ez utóbbinak a túlsúlyával. Az iparosodás hatására csökkenő mezőgazdasági terület hazánkban is ismert jelenség. Mindezek mellett nemcsak a tőkehiány korlátozza a mezőgazdasági termelést, hanem az alacsony hatékonyság is. Ezzel szemben vannak kiváló minőségű termékeink, melyek iránt van kereslet a világpiacon, de a hatékony termelés hiányában nem tudunk megfelelő mennyiséget termelni. Pedig ezek a kiváló élelmiszerek a hazai vendéglátás húzóágazatához, a gasztroturizmushoz is jelentősen hozzájárulhatnak. Nagy versenyhátrányt jelent hazánk mezőgazdaságának az is, hogy a rendszerváltás első éveiben a mezőgazdasági feldolgozóipart elkótyavetyélték, s azt kell minél előbb visszaállítani, hiszen nem az alapanyagot kellene exportálnunk, hanem a magas hozzáadott értéket képviselő, minél nagyobb feldolgozottságú terméket.
Az orosz embargó ellenére is meg lehet találni a nemzetközi piacokat, mert a minőségi termékeink gond nélkül, versenyképes áron eladhatók. Bár lenne megfelelő mennyiség elfogadható áron! A mezőgazdasági kutatás és az innováció kiemelt támogatása fontos szempont élelmiszer-gazdasági exportunk növelése érdekében. A fentebb említett újabb zöldforradalom alapjait a mezőgazdasággal foglalkozó kutatóink kidolgozták, amikor az egyes haszonnövények, az állattenyésztés fontosabb fajainak genetikai térképét elkészítették. Most a genetikai térkép egyes elemeinek vizsgálatával, a genetikai potenciál feltárásával a Kárpát-medence honos fajainak előnyös tulajdonságaira építhetünk. Nem szabad idegenkedni az innováció alkalmazásától, hiszen ez az alapja a korszerű és gazdaságos agráriumnak. Ezért dicséretes az a törekvés, hogy a világ fejlett mezőgazdasággal rendelkező országaihoz hasonlóan immáron három éve megalapították a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központot, ahol olyan célfeladatokat kell meghatározni, amelyekkel biztosítható a magyar mezőgazdaság versenyképessége.”