Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Pont akkor lett kevés az érzelem Angela Merkelben, amikor bőrünkön érezzük a terrort? Nem. A nemzet érzelmeit nem az ő dolga szabályozni.
„Kétféle módon reagálnak politikusok a terrortámadásokra. A konzervatívok mentálisan felvértezik az érintett társadalmat az ellenség ellen. Mi ők ellen. Átfogó intézkedéseket jelentenek be, súrolva az alkotmányosság határát. Csak akkor teremthetünk biztonságot, ha elég keményen és határozottan lépünk fel, hangzik az ígéretük.
A liberális válasz nehezebb, de kevésbé szélhámos. A liberálisok biztonsági intézkedéseket hoznak, de mindezt anélkül, hogy az a benyomás alakuljon ki, hogy az garancia az öngyilkos merényletektől való védelemre. A liberálisok sokkal jobban megértik, mint a konzervatívok, hogy a gyilkosság az iszlamista terrornak csupán az eszközeként szolgál. A célja a többség és a kisebbségek egymás ellen heccelése, hogy ezáltal polgárháborút provokáljanak ki.
Angela Merkel a terror elleni harc során liberálisként mutatkozik. Berlinben józanul, törékenyen állt ki – kicsit sem másként, mint eddig. Ez több, mint stíluskérdés, ez ugyanis maga az üzenet: csak semmi pánik. Semmi túlreagálás, semmi rendkívüli állapot. A terroristák célja az lenne, hogy a félelemmel lerombolják a demokráciát. Merkel ezért jogosan óv attól, hogy minden muszlimra bűnösként tekintsünk. Jó lett volna, ha a RAF-idők alatti kancellárok is ennyire kiegyensúlyozottan és hűvösen beszéltek volna, a normalitást az erőszak elé helyezve.”