Harmonia ultima − E. P. emlékére

2016. július 15. 13:54

A halál sosem lehet az élet alternatívája, gondolta először E. P., mert az egy pökhendi, önfejű alak, az ilyet pedig jobb helyeken pofán csapják.

2016. július 15. 13:54
Bödők Gergely
Mandiner

esterhazy_peter.jpg

A halál sosem lehet az élet alternatívája, gondolta először E. P., mert az egy pökhendi, önfejű alak, az ilyet pedig jobb helyeken pofán csapják. Különben meg rosszabb helyeken is. A Fradi pálya melletti sarkiban pedig bizonyosan. Ráadásul nincs tekintettel a szenvedélyeinkre, meg a játékainkra. És persze az életünkre sem. Tekintetlen egy pernahajder na’. És ami még bosszantóbb: sosem jön jókor, mert képtelen normálisan időzíteni. Ha udvariasabb háznál töltenek neki egyet (csak amíg kifújja magát), még elnézést sem habog, sőt nem átall még ő sürgetni.

Persze mikor is lehet időszerű egyáltalán az „ilyen”? – tette fel ugyanakkor máris a kérdést. Mert E. P. szerette érteni a dolgokat, és tudott empatikus is lenni. És mik egyáltalán az ideális meghalás paraméterei? Időben, térben, lélekben és testben. Az élet nevezetű folyamat reménytelen idegenségében. Ideális lehet-e például július 14-e? Lássuk csak. A magyar futballválogatott egy helyet javított a FIFA-ranglistán, a nagy zuhét követően pedig mára tíz fokot esett a hőmérséklet. Csupa jó hír. A focit úgyis imádta, hunyorogni pedig sosem szeretett, mert úgy csak rosszul lehet látni, jól írni pedig sosem. Az irodalom pedig – ahogy egyszer megfogalmazta – „az egy olyan költői dolog”, ezért az igazi helyett neki ez az igaztalan az élete.

Akkor hát legyen! – mondta Neki (mert Cseh Tamással ellentétben ő merte tegezni, és még becézni is). Hasnyálka, mondogatta és szeme sarka ilyenkor szelíden kacagott. Mert E. P.-nek még volt jóféle humora a halállal szemben. Is. Tudta, előbb még szövegbe formálja az egészet. Megint újra. Mint a Termelési regényt meg a Harmóniát. Meg annyi mást. Tudta ezt a halál is, ezért határozottan, mégis halkan mondta, hogy már tényleg menni kell. Nyugalom, a járást ismeri, majd segít a döccenőkben.

E. P. szomorúan, de azért tele kíváncsisággal csukta be az ajtót. Aztán azt mondta, amíg odaérnek, majd mesél neki az életről, meg, hogy hogy beszél majd magáról múlt-, a halálról pedig jelenidőben. És arra gondolt, ha van arrafelé is írógép, akkor lehet, majd ott írná meg, hogy tényleg olyan más-e az a másvilág, vagy éppen olyan, mint emez itt az ugyanolyan. Ezen aztán kissé elkuncogtak. Aztán együtt indultak el. Összekarolva: stílusosan. Ahogy E. P. élt. Ahogy halni egyedül érdemes.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Balango
2016. július 16. 13:29
Nem jó írás.
korona
2016. július 15. 21:02
Odáig jutottak a dolgok, hogy zsidók már annak is örülnek, ha bármit is, csak írjanak róluk. Ez a közöny. A közöny rosszabb, mint a gyűlölet. Zsidók, kezdenek a világban már nem észrevenni beneteket. Ide jutottatok.
csurcsányi
2016. július 15. 20:24
Én eddig három E.P. könyvet próbáltam elolvasni,nem sikerült,egyébként heti egy könyvet olvasok ki.Lehet hogy az E.P. nem az én eszemnek való?
csurcsányi
2016. július 15. 20:17
Mi vagy ki dönti,hogy valaki ki nagy író fenomén,E.P. .Vajon olyan író volt akire 200 év múlva az utódjaink is tudják majd,hogy ki volt?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!