Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Minél nagyobb a társadalmi feszültség, annál nagyobb szerepe van az írástudóknak, ilyen értelemben a mai politikai helyzet tényleg jót tesz az irodalomnak, hiszen figyelmet generál. Interjú.
„– Mi az olvasói nyomás oka?
– Ugyanakkor az olvasói nyomás jelzi: létezik irodalmi élet, s van aktív közönsége.
– Minél nagyobb a társadalmi feszültség, annál nagyobb szerepe van az írástudóknak, ilyen értelemben a mai politikai helyzet tényleg jót tesz az irodalomnak, hiszen figyelmet generál. Csakhogy normálisan működő országban nem így működik a befogadás, s az olvasói figyelem nem elsősorban az aktuálpolitikai érdeklődés felől érkezik. Nálunk egyre többször hangzik el író-olvasó találkozón az a kérdés, hogy az író ebben és ebben az ügyben miért nem emelte föl a hangját. Ilyenkor szoktam mondani, ha valaki minden héten fölemeli a hangját, akkor devalválódik, nevetséges lesz. Én íróként sokkal hatékonyabb vagyok, ha történeteket írok, és ha valaki szereti az abszurd történeteket, a mai magyar társadalom ehhez kiváló alapanyagot szolgáltat.
– Éppen az abszurditás táplálja a Gulliver-sorozatunkat!
– Igen, de azért nem szeretném Gullivernek azt a kérdését megválaszolni, hogy milyenek a magyarok, mert ez olcsó közhelyekhez vezet, az viszont kétségtelen, hogy a mai közeg kedvez a szatírának és a pamfletnek. A régi beidegződések miatt a csehek és a lengyelek az abszurd nyelvet hozzánk hasonlóan jól értik, a nyugatiak már kevésbé. S az a döbbenetes, hogy nekem is kezdenek visszajönni a régi kelet-európai reflexeim: mintha megint az volna a normális viselkedés, hogy abnormálisan viselkedem. A dolgokat abnormális módon próbálom megoldani, holott a személyiségemtől ez teljesen idegen.”