A Méltányosság Politikaelemző Központ testületi írása
A címben feltett kérdés talán sértő lehet a politikusok számára, de rögtön megmagyarázzuk. Nem arra gondolunk természetesen, hogy a politikában ne politikusok lennének, hanem arra, hogy a politikából bizonyos típusú politikusok hiányoznak. Talán az olvasó egyetért velünk: az, hogy ilyen „bizonyos típusú” politikusok hiányoznak, alapvetően befolyásolja például az ellenzék helyzetét, s azt hogy „bizonyos típusú” politikusok megvannak, tartós versenyelőnyt biztosít például a mai kormányoldal számára. Természetesen nem azt állítjuk, hogy szeretni kell Orbán Viktort – illetve azt a politikus-típust, amelyet ő megtestesít -, azt azonban állítjuk, hogy a politika vezetésre képes személyiségek nélkül (legalábbis a szélesebb tömegek számára) elveszíti vonzerejét és átkerül egy másik dimenzióba, amit nevezzünk igazgatásnak, vagy bárminek. S az ilyesmi az embereket nem érdekli.
Az elmúlt napokban, Őszöd tíz éves évfordulója kapcsán számos baloldali és liberális politikus nyilatkozott meg, s e nyilatkozatokat látva, olvasva igazolva látják iménti tételünket, azt tehát, hogy hiányoznak a politikusok. Az MSZP részéről például három nyilatkozatot is említhetünk (Baja, Tóbiás, Botka), amelyekben a megnyilatkozók különböző hangsúllyal és szenvedéllyel ugyan, de egyként ostorozták a „vezérelvet”, és valamennyien amellett tették le a garast, hogy „csapatjátékra” van szükség. Botka ugyan – becsületére legyen mondva – hozzátette: „csapat kell, ha ez megvan, akkor annak lehet egy vezére”.
Bennünk elemzőkben persze mocorog a kisördög: hogyan lehetséges, hogy még mindig ott tart egy ellenzéki párt, hogy csapatot kell építeni. Hogyhogy nem történt ez meg az elmúlt években vagy inkább évtizedekben? De legalább Botkánál felbukkan – s nem negatív kontextusban – a „vezér” szükségessége. Figyeljünk oda erre a bejelent(kez)ésre.
De természetesen nem azért írjuk ezt az elemzést, hogy ezen a szinten rekedjünk meg. Őszödre (pontosabban a Gyurcsány által még újra és újra előkapott őszödi tükörre) írásunk végén még visszatérünk, de gondolatmenetünkben előtte azt a kérdést kell tisztázni, hogy miért alakult ki az a helyzet, hogy kevés az a „bizonyos” politikus a politikában. Ahhoz, hogy erre a kérdésre válaszoljunk, két modellt kell röviden bemutatnunk. Az egyiket klubszabály-menedzselő, a másikat társadalom-menedzselő modellnek nevezzük. Az lesz az állításunk, hogy a mai nemzetközi politikában (és a hazai ellenzékben) az előbbi, a nemzetközi populista pártok és a hazai kormányoldal vidékén az utóbbi dominál.