„Nemzeti fény a cél”
A nemzeti hőskor hagyja maga után a nemzeti hagyományt, írta Kölcsey, s boldog az a nemzet, amely – annyi megbűnhődés után – új hőskort tudhat a magáénak. Petri Lukács Ádám írása.
A közkeletű tévedéssel szemben Jókai nem ifjúsági író. Gyerek kezébe nem való, mert unja, és egy életre elmegy tőle a kedve. Érett embernek kell lenni, hogy az olvasó megértse.
A kőszívű ember fiai kötelező olvasmány az általános iskolában. Kár. Az évtizedek óta közkeletű tévedéssel szemben Jókai nem ifjúsági író. Gyerek kezébe nem való, mert unja, és egy életre elmegy tőle a kedve.
Ma már feledésbe ment, de életében Jókai művei pillanatnyi kétség nélkül felnőtt irodalomnak számítottak. A tévé, rádió, telefon előtti világban a polgárok sokat olvastak – Jókai nekik írt, sikerrel.
Aztán a 20. század húszas éveire a regényei átcsúsztak az ifjúsági irodalomba, a felnőtt olvasók estéiből kiszorították őket a modernek, jók is, rosszak is - mások. De ez még mindig a tévé, rádió, telefon előtti kor, amikor az ifjak is sokat olvastak, és a könyvekből ismerték meg a világot.
Ma már nem a könyvekből ismerik meg. Jókai a mai gyerekeknek lassú és érdektelen. És ezzel visszaemelkedett a felnőtt irodalomba.
Érett embernek kell lenni, hogy az olvasó megértse – Jókai Mór halhatatlan. Szerb Antal zseniális mondása: nem az a művelt ember, aki ismeri a klasszikusokat, hanem aki élvezi őket.
Jókai mára a művelt emberek írója lett.