„»Az örök külügyminiszter.« Ezekkel a szavakkal jellemezte a balliberális Süddeutsche Zeitung a pénteken nyolcvankilenc éves korában elhunyt Hans-Dietrich Genscher (1927–2016), szabad demokrata politikust.
1974-től tizennyolc éven át, szocdem, majd kereszténydemokrata kancellárok mellett töltötte be a posztot. Tizennyolc év önmagában is nagyon hosszú idő – különösen hosszú, eseménydús és változatos volt az 1974 és 1992 közötti tizennyolc esztendő. Ostpolitiktól a német egységen át a balkáni háború kezdetéig, a kétpólusú világtól a kommunizmus összeomlásáig, a német külpolitikai visszahúzódástól az aktivizmusig tartott.
Genscher olyan hosszan és meghatározóan volt német külügyminiszter, hogy ő vált e pozíció mértékegységévé. És utána nem akadt egyelőre senki sem, aki egy „genschernyi” lett volna.
Miben állt Hans-Dietrich Genscher politikája? Nem csak az örök sárga mellényben – amely pártja, a polgári liberális FDP színe –, hanem abban a felfogásban, ami az egész FDP-t jellemezte: nem kell naggyá válni, elég fontosnak lenni.
Hans-Dietrich Genscher ennek megfelelöen határozta meg pártja politikáját, amely az ő idejében valóban még a német politika középpontja volt, mert a nagyok csak hozzá igazodva tudtak kormányt alakítani. Az FDP tartotta hatalomban, majd buktatta meg Helmut Schmidtet, és ő tőle függött Helmut Kohl kancellársága is. »Álmában is taktikázik« - mondta Genscherről a szocdem Helmut Schmidt, aki ezt személyesen is megtapasztalhatta. Genscher nagy politikai húzása volt például a szociál-liberális koalíció 1982-es hirtelen felmondása. Az FDP jobboldaláról jött ő eleve – de nem ezért, hanem hatalomtechnikai okokból tolta a pártot a CDU/CSU mellé.
Így lett 1982-ben Helmut Kohl nyugatnémet kancellár. Se neki, se Genschernek nem jósoltak ekkor nagy jövőt. Aztán persze e jövő másképp alakult: 1989/90 változatos hónapjaiban e két politikus állt az előtérben, megteremtve az egységes Németországot, biztosítva annak euróatlanti elkötelezettségét és közép- és kelet-európai politikai súlyát.