Bukott állam Belgium?

2016. április 06. 12:54

Belgium a mérete ellenére az egy főre jutó legtöbb radikalizálódott fiatallal rendelkezik Európában.

2016. április 06. 12:54
Daniel Corsano
Danube Institute

„Brüsszel számottevő muszlim kisebbség által lakott Molenbeek negyedéről a nemzetközi média a terrorizmus melegágyaként és úgynevezett »no-go területként« beszél (olyan terület, amelyre rendkívül veszélyes belépni, mivel felfegyverzett csoport tartja irányítása alatt, kivonva a rendőrség vagy katonaság hatásköre alól). Renard szerint azonban ez túlzás. Valóban nem a város legvonzóbb környéke és több radikalizálódott fiatal él itt, de ez nem magyaráz meg mindent. Európa tele van ilyen gócpontokkal, többek között azért is, mert a radikalizáció általában családi és baráti kapcsolatok révén terjed.

Belgium mérete ellenére az egy főre jutó legtöbb radikalizálódott fiatallal rendelkezik Európában, de a terrorelhárításra szánt források aránya ezt nem tükrözi − azonban hiba lenne bűnbakká tenni őket. 2015 januárjában, a Charlie Hebdo elleni támadás után például az ország keleti részén, Verviers-ben sikerrel számoltak fel egy épp támadásra készülő terrorista sejtet. A belga terrorelhárítók lehetőségeikhez mérten hatékonyan végzik a munkájukat, azonban a terrorizmus globális probléma, így hiba lenne egyetlen országot hibáztatni érte.

Renard szerint fontos tágabb kontextusban értelmezi a támadásokat, hiszen elsősorban nem Belgium, hanem egész Európa ellen irányultak. Ennek érdekében két fontos tényre hívja fel a figyelmet: egyrészt nem csak Belgiumot érte támadás. New York, Madrid, Párizs, Ankara, Beirut és Ouagadougou egyre ritkábban emlegetett példái mutatják, hogy ha egy eléggé nagy és felkészült radikális csoport tervez támadást, valószínűleg meg fogják találni a módját, hogy sikerrel járjanak. Másrészt pedig a brüsszeli és párizsi támadások utáni nyomozás számos nemzetközi kapcsolatot tárt fel a terroristák és bázisaik között, többek között Németországban, Görögországban és Olaszországban. Európa biztonsága közös probléma, és ezért közös érte a felelősség is. Ha meg akarjuk állítani a terroristákat, legalább olyan szorosan kell együttműködnie a tagállamok terrorelhárítóinak, mint a bennük működő terroristacsoportoknak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
greg
2016. április 06. 18:19
Nem a terrorizmus a probléma. Hanem az iszlám az összes muszlimot ki kell rakni Európából és megszűnik a probléma. A nagyobb muszlim városokat meg már rég atomozni kellene. Az iszlám az emberiség rákja!!!!!!!!!!!!
Akitlosz
2016. április 06. 15:50
"Európa biztonsága közös probléma, és ezért közös érte a felelősség is." NEM. Minden ország maga felel a saját biztonságáért. Nincsen semmiféle közös felelősség Európa, Afrika, Ázsia, Amerika biztonságáért. Ezek földrészek, tele sok sok önálló országgal. Ha pedig a szerző a többi hazudozóhoz hasonlóan Európa alatt az EU gittegyletet érti, akkor pedig maguknak csinálják. Tudatos, szándékos EU politika a földrész betelepítése mindenféle idegennek, akikről előre biztosan lehet tudni, hogy jelentős részük terrorista. A jelentős rész "csak" kb. 1%-ot jelent, de ez az 1% sok százezer sőt több millió embernél már kezelhetetlen kockázatot és veszélyt jelent. Persze nem a helyzetért felelős politikusokat robbantják fel a terroristák, hanem az ártatlanokat. Pedig a megoldás egyszerű lenne, csak a nemzetellenes EU vezetők ezt soha nem lépik meg, mert az ő érdekeik ellentétesek. Az országhatárokat megvédeni, az illegális határátlépőket a helyszínen lelőni. Ennyi. S ez nem közös felelősség, hanem minden országnak a saját dolga. Lenne.
Akitlosz
2016. április 06. 15:32
"Európa tele van ilyen gócpontokkal, többek között azért is, mert a radikalizáció általában családi és baráti kapcsolatok révén terjed." No de kinek milyen családja és barátai vannak! Nem lenne semmi baj abban a Molenbekben sem, ha nem telepítették volna tele távoli, idegen, más színű népekkel. Miért kellett? Nyilvánvaló, hogy ebből súlyos problémák fakadnak, vannak és még súlyosabbak lesznek. Európa tönkre megy, megy a lejtőn.
Negue
2016. április 06. 15:01
Igen, az. :(
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!